Tšehhi ja Poola otsivad tuumajaamade rajamiseks partnereid

Poola uurimisreaktor MariaFoto: Fermi Energia

Tšehhi, Dukovay tuumajaama plaanitakse ehitada uut reaktorit. Projekti maksumuseks on 7 miljardit dollarit. Nüüd on alustatud kolme potentsiaalse pakkuja turvalisuse hindamisega – kusjuures nii Hiina kui Venemaa pakkumised on jäetud nimekirjast välja.

Riigi halduses olevale ČEZ kontserni kuuluv Dukovany II elektrijaam andis teada, et kirjutas kolmele Tšehhi tööstus- ja kaubandusministeeriumi poolt valitud reaktorimüüjale, et osaleda eelkvalifikatsiooni voorus.

Müüjateks on  Prantsusmaa EDF, USA Westinghouse ja Korea Hydro & Nuclear Power.

ČEZ ütles, et novembri lõpuks esitavad nad valitsusele kogu vajamineva informatsiooni, mis hõlmab pakkujate reaktoritega seotud turvalisuse teemasid. Seejärel on valitsuse otsustada, millised kandidaadid järgmisesse vooru kutsutakse.

Ka Poola soovib tuumaenergiat kasutusele võtta

Lisaks on ka Poola otsimas võimalusi, kuidas riigis tuumaenergia kasutusele võtta. Kliimaneutraalsus on ka Poola jaoks tähtis küsimus ning puhtama energia kasutuselevõtt oluline. 

Poola otsib ühte ja tugevat partnerit, kellega koos võtta kasutusele üks ja tõestatud tehnoloogia. Varssavi kliimaministeriumi tuumaenergia osakonna direktori Tomasz Nowacki sõnul ei ole riigil aega oodata väikesi moodulreaktoreid. “Peame tagama oma majandusele väga suured elektrimahud,” selgitab ta.

Riik vajab suures koguses energiat ning söejaamade sulgemise järel on vaja leida uusi lahendusi, mistõttu nähakse tuumaenergiat ühe võimaliku lahendusena.

Tomasz Nowacki sõnul annab tuumaenergia pikemas perspektiivis majandusele ja ühiskonnale järgmiste kümnendite odavaima elektrienergia. Ta kutsus üles suurendama Euroopa valitsuste toetust tuumaprojektidele.

Energiatehnoloogiatest rääkides on Nowacki sõnul oluline, et kõik kõneleksid ühte keelt. Ta lisab, et õnneks on enamik keskkonnakaitsjaid toetamas täna tuumaenergiat puhta energia allikana.

Nowacki toonitab, et tuumaenergiat tuleb tunnustada kui rohelist energiat, sest on võimatu rääkida ainult täielikust taastuvenergiast.

Lisaks andsid Poola keemiakontsern Synthos ja naftakeemiaettevõte PKN Orlen teada kokkuleppest, et teevad koostööd mikromoodulreaktorite (MMR) ja väikeste moodulreaktorite (VMR) osas. Mõlemad ettevõtted viivad ühiselt läbi uuringuid ja uurivad selliste reaktorite Poola Orleni tootmistehastesse paigutamise teostatavust.

Poola soovib esimese tuumajaama tööle panna 2033. aastal, praegu on Poolas vaid üks uurimisreaktor nimega Maria. 95% Poola elektrienergiast toodetakse kivisöest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.