Kas ühe ajastu lõpp? Ajuorgasmi pakkuva mullikile kõrval trügib püünele uus tegija

Mullikile plaksutamine ja sellest tulev hääl tekitab ajus hea tunde reaktsiooni.Foto: Shutterstock

Tänavu tähistatakse ülemaailmset mullikile päeva 29. jaanuaril. See, võiks öelda, lausa fenomenaalne pakkimisvahend on saanud üleilmselt tuntuks ühe teisegi omaduse poolest – mullikeste katkisurumine pakub rahuldust, mida võiks nimetada lausa ajuorgasmiks. 

“Mullikile on väga äge ja mitmeotstarbeline leiutis. Seda saab kasutada nii pehmenduseks pakkimisel kui stressi leevendamiseks,” iseloomustab Pakendikeskuse klienditeenindaja Kadri Aigro. 

Mullikile leiutasid 1957. aastal poolkogemata kaks USA inseneri Marc Chavannes ja Alfred Fielding. Nende algne plaan oli mullikilet müüa tapeedina. Pisut hiljem proovisid nad seda massidesse paisata kasvuhoone isolatsioonimaterjalina. Alles 1961. aastal hakati seda kasutama pakkematerjalina, kui IBM otsustas arvuti IBM 1401 pakendamisel kasutada ka mullikilet. 

Pakendikeskuse ostujuht Ülle Jakobson tõdeb samuti, et mullikile pole mitte ainult praktiline pakendamise materjal, vaid ka lõbus viis stressi leevendamiseks. “Mullikilet on sageli seostatud lapsepõlve mängude ja rõõmuhetkedega. Ma arvan, et just seetõttu on mullikilele pühendatud eraldi päev,” rõõmustab Jakobson. 

Mullikile plaksutamisest tekkivat heaolutunnet on võrreldud koguni ajuorgasmiga. Tegemist on suurt heaolutunnet pakkuva aju reaktsiooniga, mille ingliskeelne teaduslik selgitus on ASMR ehk autonomous sensory meridian response (autonoomne sensoorne meridiaani reaktsioon – toim.). 

Jakobson ütleb, et jaanuari viimasel esmaspäeval tähistatav mullikilepäev annab neile suurepärase võimaluse mullikiletooteid klientidele lähemalt tutvustada.

Tegelikult kutsub Jakobson kõiki üles olema sel päeval mullikilega loomingulised. “Leidke selle kasutamiseks uusi viise või võimalusi, kuidas seda asendada.”

Plasti asemel paberist mullid

Kuna mullikile on valmistatud plastist, mis ei lagune looduses kiiresti, on see keskkonnale kahjulik. Seetõttu otsitakse mullikilele pidevalt alternatiive. Üks neist, mida leiab ka Pakendikeskusest, on mullipaber

Jakobsoni sõnul on mõlema materjali heaks küljeks see, et nad pakuvad kaitset kriimustuste, purunemise ja muude kahjustuste eest. Neid saab kasutada erinevate esemete pakkimiseks ja transpordiks. Lisaks on mõlemad materjalid kerged ja taskukohased. Siiski toob ta välja, et mullikile on tavaliselt odavam kui alternatiivid ja seda saab taaskasutada. Õnneks on Pakendikeskuses mullipaberi ja mullikile meetrihind üsna sarnane ehk hinna poolest ei tohiks mullipaber kättesaamatu olla. 

Kui mullikilel on pisikesed õhku täis pallikesed, siis pabervariandil õhku sees ei ole. “Lohud on vaheldumisi, mis tekitab pakkimisel pehmendusefekti,” selgitab Aigro.

“Mullipaber on kindlasti tunduvalt keskkonnasõbralikum ja näeb ilusam välja. Kahjuks pabermulli plaksutada ei saa,” toob Aigro näite kahe materjali erinevusest. 

Mullipaber plaksu ei tee

Üks põhjuseid, miks mullikile on armastatud, on kindlasti see, et mullikile plaksutamine aitab võidelda stressiga. Sealed Air Corporationi uuring näitas väidetavalt, et üks minut mullikile plaksutamist leevendab stressi sama palju kui 33-minutiline massaaž.

Mullipaberit kahjuks samamoodi plaksutada ei saa, kuna paber on jäigem materjal. Ka ei tekita mullipaber samasugust heli nagu plast, kui seda lõhkuda. “Küll aga saab paberist mulli vajutada teisele poole ja seejärel paber teistpidi keerata ja vajutada uuesti mullid teisele poole. Tegu on justkui korduskasutatava mulliga,” lisab Pakendikeskuse turunduse ja e-poe juht Maarja Martin.

Kas teadsid, et mullikilest oleks äärepealt saanud ametlik mänguasi, kui see 2016. aastal USA-s National Toy Hall of Fame’i finalistide hulka valiti? Mullikilel on ka oma äpp, kus saab virtuaalset mullikilet kasvõi ööpäevaringselt plaksutada. Tasuta äpis on ka kolm toredat mullikilemängu. 

Mullipaberi ja mullikile erinevused

Millised on siis mullikile ja mullipaberi erinevused, kuigi neid mõlemat saab edukalt kasutada pakendamisel ja toodete kaitsmiseks.

Mullikile on valmistatud plastist, pakkudes vastupidavust ja kaitset purunemise, põrutuste ja muude vigastuste eest. Mullikile on kerge, läbipaistev, elastne ja vastupidav ning seda on lihtne kasutada, kuna seda saab kergesti lõigata vajaliku suurusega tükkideks. 

Mullipaber on valmistatud kraftpaberist, mis on vastupidav ja tugev, ning seda saab kasutada pakendamiseks ja täitmiseks. Mullipaber on taaskasutatav ja keskkonnasõbralik alternatiiv tavalisele mullikilele. Lisaks on mullipaberil meeldiv välimus. Mullipaberit kasutades tuleb aga arvestada, et see ei ole nii vastupidav kui mullikile ja ka selle niiskustaluvus pole mullikilega võrreldav. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.