Täna vii poest koju vähemalt üks karp valgeid mune, et need saabuvate pühade puhul perega koos ära kaunistada. Värve pole tarvis poest osta, sest kõik vajalik on tegelikult köögis või toiduletis olemas.
Mida selleks vaja läheb?
Munade värvimiseks läheb vaja sidet või mõnda muud venivat kangatükki ja niiti, et kogu kupatus kokku siduda. Kõigile tuntud klassikaks on sibulakoored, mis mähitakse muna ümber, seotakse niidiga kinni ja pannakse keema. Põnevust lisab asjaolu, et enne riidetüki ja niidi lahti harutamist ei tea keegi ette, mis muster munale jäi.
Sibulakoortega värvitud munad jäävad kõik isemoodi pruuni ja kollase kirjud ja kõige paremini annavad värvi just üleküpsenud sibulate koored. Kui aga siduda sibulakoored muna külge värvilise lõngaga, jäävad munale peale ka vahvad triibud.
Mune tuleks keeta seni, kuni keeduvesi muutub tumedaks, sest paari minutiga looduslikud värvid piisavalt tugevalt külge ei jää. Värv hakkab munadele peale paremini ka siis, kui tilgutad keeduvette natuke äädikat.
Oranž ja kollane
Tegelikult saab looduslike vahenditega kätte ka veidi erilisemad värvid nagu lilla, sinine, roheline või oranž.
Kui soovid lisada munale erksad oranžid mummud või laigud, osta toidupoe juurviljaletist või mõnest mahekauplusest värsket kurkumit. Lõika juurest peenikesed viilud ja säti need sibulakoorte alla, et tekiks vahva muster. Arvestada tuleb sellega, et kurkum annab väga tugevalt värvi ka kõigele muule ning isegi kätelt on seda hiljem raske maha pesta.
Kui soovid ühtlaselt kollakaid või oranže mune, raputa keeduvette veidi jahvatatud kurkumit.
Kollase värvitooni annab ingverijuur, millest võib samuti lõigata pisemad viilud või ribad, et luua endale meelepärane muster. Ingveri puhul tuleks kindlasti keeduvette natuke äädikat lisada, et värv peale hakkaks.
Punane ja lilla
Punase või lillaka tooni annavad munadele punaste sibulate koored, aga kui soovid tugevamat või erksamat tulemust, siis keeda potis enne tükeldatud värsket peeti ja kasuta munade keetmiseks peetidest ülejäänud tumepunast keeduvett.
Peediga värvitud munad sobivad pärast koksimist hästi pidulauale, sest peet annab ka muna sisemusele ilusa roosa tooni.
Sinised ja rohelised munad
Sinise värvi annab munadele lilla kapsas hibiskusega, mille keeduvette võib lisada mõned mustikad ja natuke äädikat. Sinakat värvi annavad ka mustsõstrad ja arooniad. Ühtlaselt sinise värvitooni saavutamiseks tuleks mune keeta vähemalt 30 minutit.
Rohelise värvi saavutamiseks tuleb aga segada kaks erinevat värvi: kollane ja sinine. Selleks läheb vaja nii kurkumi kui punase kapsa keeduvett, aga mitte kokku segatuna, vaid eraldi. Keeda mune esmalt 20-30 minutit kurkumiga ja seejärel sama kaua punase kapsaga.
Põnevad mustrid
Värvidele võib lisada ka erinevaid mustreid, milleks võib kasutada seemneid, maitsetaimede lehti, kleeplinti, niiti või lõnga. Pisemad seemned või terad jätavad munale täpilise, suuremad mummulise mustri.
Kleeplindist võib lõigata erinevad kujundid või tähed, mis jätavad munale valge mustri. Selleks, et kleeplint keeduvees lahti ei tuleks, tuleb muna korralikult kinni siduda.
Ilusa tulemuse jätavad ka erinevate taimede lehed, aga ka väiksemad lilleõied ja kõrrelised.