Merili Ginter: jätkusuutlikkuse jaoks on vaja harida ka neid, kes koolipingis enam ammu ei ole

Merili Ginter esinemas mullusel Impact Dayl. Fot: Kiur Kaasik

Kliimamuutused ja keskkonnaprobleemid on meie aja suurimad väljakutsed. Kuid kuidas saame saavutada tõelise jätkusuutlikkuse, kui suur osa elanikkonnast ei ole saanud vajalikku haridust? Paljud täiskasvanud, kes ei ole koolipinki ammu näinud, jäävad tihti kõrvale olulistest keskkonnateadmistest. Kuidas seda probleemi lahendada ning millised samme tuleks teha, sellest kirjutab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day peakorraldaja Merili Ginter.

Jätkusuutlikkuse hariduse olulisus

Tänapäeva maailmas on säästvate praktikate ja teadmiste omandamine hädavajalik. Kliimateadlased ja keskkonnaspetsialistid on korduvalt rõhutanud, et haridus on üks võimsamaid tööriistu kestliku arengu saavutamiseks. Noored on jätkusuutlikkusest niivõrd huvitatud just seetõttu, et nad saavad koolist teadmisi, mis annavad realistliku pildi kliimamuutuste tõsidusest ja nende mõjudest. Kooliprogrammid sisaldavad tänapäeval põhjalikku haridust loodushoiu ja kestliku arengu teemadel.

Kuid see teadmine ei olnud kättesaadav praegustele täiskasvanutele, kui nemad koolis käisid. Tol ajal ei olnud kliimamuutuste probleemi veel täielikult mõistetud ega tunnustatud ning seetõttu ei olnud sel teemal haridust. Sellepärast ei ole jätkusuutlikkuse teemad täiskasvanute jaoks tihti nii olulised – nad ei ole lihtsalt teadlikud. On aeg muuta seda ja pakkuda täiskasvanutele võimalust saada vajalikku keskkonnateadlikkust ja teadmisi.

Varasem arusaam ja taju jätkusuutlikkusest kui takistus

Kahjuks on jätkusuutlikkusel olnud kaua aega maine, mis seda suuresti takistab. Paljud seostavad jätkusuutlikkust hipide liikumise ja puude kallistamisega, mis tähendab, et seda ei võeta sageli nii tõsiselt kui peaks. See stereotüüp on tekitanud väärarusaama, et jätkusuutlikkus on midagi, millega tegelevad vaid ekstreemsed keskkonnakaitsjad, mitte aga igapäevased inimesed või ettevõtted.

Tegelikult on jätkusuutlikkus vajalik komponent iga inimese elus ning see peaks olema integreeritud meie igapäevaste tegevuste ja otsuste hulka. On aeg ümber mõelda, kuidas me jätkusuutlikkust tajume, ja tunnistada, et see on hädavajalik meie planeedi ja majanduse jätkusuutlikkuse saavutamiseks.

Veel üheks takistuseks on jätkusuutlikkuse teemade polariseeritus. Eri arvamustega inimesed näevad jätkusuutlikkust tihti vastuolulisena teemana, mis tekitab lahkhelisid. Mõned näevad seda kui tarbetut piirangut, mis takistab majanduskasvu ja isiklikku vabadust, samas kui teised peavad seda hädavajalikuks muutuseks.

See polariseeritus muudab raskemaks ühiskonna ühtse tegutsemise ja otsuste langetamise, mis on vajalikud keskkonnaprobleemide lahendamiseks. Kui suudame vähendada vastandumist ja näha jätkusuutlikkust ühise eesmärgina, mis toob kasu kõigile, saame astuda tõhusamaid samme loodushoiu ja kliimamuutuste vastu võitlemisel.

Vajalikud sammud jätkusuutlikkuse olulisuse muutumiseks

Selleks, et jätkusuutlikkuse teemad saaksid vajalikku tähelepanu ja muutuksid täiskasvanutele atraktiivseks, peame need esiteks lihtsasti mõistetavaks tegema. Inimesed on rohkem valmis muutusi omaks võtma, kui nad mõistavad, kuidas need otseselt nende elu mõjutavad ja kuidas väiksemad muudatused võivad viia suuremate positiivsete tulemusteni.

Näiteks võib praktiliste ja igapäevaste näidete ning lihtsate juhendite abil selgitada, kuidas energiatõhusus kodus mitte ainult ei vähenda süsiniku jalajälge, vaid ka säästab raha. Samuti aitab visuaalsete materjalide ja interaktiivsete tööriistade, nagu videod ja mobiilirakendused, kasutamine kaasa teadmiste levikule ning muudab jätkusuutlikkuse rohkem kättesaadavaks ja arusaadavaks.

Lisaks on oluline, et jätkusuutlikkuse teemad esitaksime viisil, mis motiveerib ja inspireerib tegutsema. Positiivsete lugude ja edulugude jagamine aitab muuta jätkusuutlikkuse nähtavamaks ja atraktiivsemaks. Näiteks võiksime esile tõsta kohalikke ettevõtteid, mis on juba edukalt rakendanud rohelisi praktikaid, või inimesi, kes on leidnud loomingulisi lahendusi oma süsiniku jalajälje vähendamiseks.

Kui me suudame näidata, et jätkusuutlikkus ei ole pelgalt kohustus, vaid võimalus parandada elukvaliteeti ja luua paremat tulevikku, saame innustada rohkem täiskasvanuid astuma samme jätkusuutlikkuse suunas. Meie eesmärk peaks olema muuta jätkusuutlikkus osa meie kõigi igapäevaelust, sest just see viib meid kestvama ja tervislikuma planeedi suunas.

Jätkusuutlikkus kui tohutu võimalus

Aeg on suurendada tempot ja pöörata veelgi rohkem tähelepanu keskkonnateemadega tegelemisele kõikides vanusegruppides. Need jõupingutused ei pruugi tagada ainult kliimakriisi lahendamist, vaid võivad olla ka järgmise Eesti eduloo aluseks. Olgem julged ja otsustavad, investeerides jätkusuutlikkusesse ja kliimasõbralikesse lahendustesse, et kindlustada meie tulevik ja saavutada oma eesmärgid. Koos suudame muuta Eestit ja kogu maailma paremaks paigaks elamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.