Enefit Greeni Purtse tuulepargis lõppes sel nädalal tuulikute püstitamine – kõik viis tuulikut on nüüdseks seadistamisel ja hakkavad esimesel võimalusel elektrit tootma.
Lüganuse vallas paiknev Purtse tuulepark on üle aastate esimene, mis Eestisse kerkib. Taastuvelektrit hakkavad seal tootma viis uut Vestase tuulikut, millest igaühe võimsus on kuni 4,2 megavatti.
Enefit Greeni vanemprojektijuhi Janek Lillemägi sõnul allkirjastati leping tuuliku tootjaga täpselt aasta tagasi. Tuulepargi ehitus jõudis 12 kuuga lepingu sõlmimisest kuni tootmisvalmiduseni ja see on tema sõnul erakordne tulemus.
“Meie eesmärk on võimalikult kiiresti taastuvelektrit turule lisada ning tänu headele partneritele saame lähiajal esimese kilovati võrku anda,” ütles Lillemägi, kelle sõnul eristab uusi tuulikuid seni Eestis kasutatud seadmetest uuem tehnoloogia ja efektiivsus.
Kõrguspiirangute tõttu on Purtse pargi tipukõrgus 150 meetrit, kuid tuulikute labad on selle juures võimalikult pikad ja ulatuvad maast vaid tosina meetrini. See teeb energia tootmise Lillemägi kinnitusel oluliselt tõhusamaks ja tarbijani jõudva rohelise elektri kogus on suurem.
Purtse tuulepargis toodetud elekter jõuab võrku Püssi alevi lähedal paikneva alajaama kaudu. Eelmisel nädalal toimus edukalt ka alajaama pingestamine, mis tähendab, et olulised eeldused tootmise alustamiseks on täidetud. Ees ootab veel süsteemi seadistamine ja testimine ning seejärel saabki tuulepark tootmist alustada.
Tuulepargi kõrvale rajatavas päikesepargis on maaraamide tööd lõppenud ja paneelide raamidele kinnitamine läheb üha kiiremas tempos. Samuti on paigas üheksa komplektalajaama ning käimas kaablite ühendamine alajaamadesse. Paigaldus peaks lõppema märtsis ja eesmärk on jõuda elektri tootmiseni päikeseenergia kõrgajaks.
Tuule- ja päikesepark kokku moodustavad Eesti esimese hübriidpargi, kus elektri võrku andmiseks kasutakse samu seadmeid, ühendust ja alajaama. See tähendab, et rajamine on nii majanduslikult kui ka keskkonna mõttes säästlikum ja elektrivõrgu ühendust kasutatakse paremini ära.
Enefit Greenil on parasjagu ehituses kuus tuule- ja neli päikeseparki, millest suurima hulga taastuvelektrit lisab Sopi-Tootsi tuulepark Eestis. Kokku annavad projektid elektriturule juurde ligi teravatt-tunni keskkonnahoidlikku ja soodsa hinnaga elektrit.
Eelmisel nädalal andis esimese elektri ka Enefit Greeni ehituses olev 75-megavatise võimsusega Akmenė tuulepark Leedus. Samuti on tootmist alustanud 43-megavatine Šilale II tuulepark.