Eesti Energia AS ja Geothermal Baltic OÜ sõlmisid ühiste kavatsuste kokkuleppe, mille alusel alustab Geothermal Baltic Narvas, Enefit Poweri kinnistul, geotermilise katsepuuraugu ehitust. Pilootprojekti õnnestumisel võimaldaks lahendus pakkuda Narva linnale konkurentsivõimelise hinna ja CO2 emissioonideta rohelist soojusenergiat.
„Otsime pidevalt maailmast parimaid tehnoloogiaid ja partnereid, et pakkuda oma klientidele taskukohast ja võimalikult väikese keskkonnajalajäljega energiat,” ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals pressiteate vahendusel. “Maakoorde talletunud soojus on sarnane taastuvenergia allikas nagu tuul ja päike, mille kasutamine aitab meil jõuda süsinikuneutraalse energiatootmiseni. Narvas hakkamegi koostöös katsetama, kas geotermaalenergia kasutamine on suuremas mahus võimalik ka Eestis.“
Narvas on Eesti suuruselt teine kaugküttevõrk, mis varustab soojusega ligi 60 000 elanikuga piirkonda. Praegu toodetakse Narva soojus Enefit Poweri koostootmisjaamas ja seda pakutakse linnaelanikele Eesti soodsaima hinnaga 39,83 eurot megavatt-tunni eest.
„Kui pilootprojekt kulgeb edukalt, saame tulevikus Narva inimestele pakkuda mõistliku hinnaga toasooja süsinikuvabalt,“ lisas Vals.
Kanada ettevõttele Eavor Technologies Inc kuuluv patenteerinud tehnoloogia Eavor-Loop kasutab energia tootmiseks kilomeetrite sügavusse kivimitesse salvestunud soojust, mis juhitakse läbi suletud süsteemi tarbijani.
„Sõltuvalt katseprojekti tulemustest, saame projekteerida soojuse tootmiseks puuraugu, mille tootmisvõimsus on vähemalt 15 MW,“ ütles Geothermal Balti juht Kaido Kõrm. „Geotermaalsoojuse hind on väga konkurentsivõimeline isegi Narvas, kus soojuse hind on üks madalamaid Eestis. Lisaks on maasoojusest energia tootmine stabiilne ja energia hind ei sõltu teiste energialiikide hüppelistest hinnatõusudest.“
Geotermilise energia puhul on tegemist maa toodetud ja maakoores salvestatud soojusenergiaga, mida kasutatakse soojuse ja elektri tootmiseks. Tegemist on keskkonda hoidva tootmisviisiga, millega toodetakse tarbija jaoks taskukohast energiat.
„Oleme kindlad, et rohelise energia tootmine, mida meie tehnoloogia võimaldab, aitab kaasa kasvuhoonegaaside vähenemisele atmosfääris ja elukeskkonna paranemisele,“ ütles Eavor Tecnological Inc asepresident Robert Winsloe. „Geotermilise energia tootmise ökoloogiline jalajälg on madalaim tuntud energia tootmisviiside hulgas.“