Enamik noori ootavad tööandjalt tegelemist kliimamuutuste negatiivsete mõjudega

Wise’i vanem personalinõustaja Brett Lemsalu. Foto: Wise

Tehnoloogiaettevõtte Wise’i tellitud Norstati uuring kaardistas, milliste ootustega 16–19-aastased oma karjäärile vastu lähevad. Endiselt joonistub välja ülekaalukas soov tulevikus ise oma töökorralduse üle otsustada, kuid võrreldes eelmise aastaga on noorte seas enam kui 50% kasvanud kliimamuutuste negatiivsete mõjudega tegelemise olulisus ka tööandja tasandil.

Paindlikkus tööaja ja -koha suhtes on noorte jaoks endiselt kõige olulisem aspekt. Uuring näitab, et 96% vastanutest peab paindlikkust oma tööelus kriitiliseks teguriks.

“See kajastab noorte soovi tasakaalustada töö- ja eraelu, et kohandada oma töötamise aega ja kohta vastavalt vajadustele. Võimalus ise tööelu planeerida suurendab tööga rahulolu ja produktiivsust,” ütles Wise’i vanem personalinõustaja Brett Lemsalu.

Lisaks paindlikkusele ootavad noored tulevaselt tööandjalt selgeid ja ambitsioonikaid karjäärimudeleid. 91% uuringus osalenud noortest peavad mitmekesiseid karjäärivõimalusi väga tähtsaks. Veidi olulisem on see tüdrukutele (93%) kui poistele (88%).

“Noored tahavad oma tööalast arengut näha selge teekonnana, kus neil on võimalus kasvada ja areneda,” lisas Lemsalu. 

Toimunud on suur hüpe kliimamuutuste negatiivsete mõjude vältimise olulisuses. Möödunud aastal arvas vaid 22% noortest, et töökoha panus kliimasoojenemise vältimiseks on oluline. Sel aastal peab seda oluliseks lausa 74% vastanutest (77% tüdrukutest ja 67% poistest). 

Pisut on langenud soov lahendada ühiskondlikke probleeme. Kui eelmisel aastal pidas seda aspekti oluliseks 91% noortest, siis sel aastal 86% noortest. Vaatamata mõningasele langusele ootavad noored tööandjatelt võimalust teha tööajast vabatahtlikku tööd ja panustada ühiskondlikesse projektidesse. Lisaks on vastanutest 92% jaoks oluline, et ettevõte seisaks võrdsuse, kaasatuse ja sotsiaalse mitmekesisuse eest. 

“Uuringu tulemused näitavad selgelt, et tänapäeva noored otsivad tööandjatelt ka võimalust olla osa suuremast pildist ja teha positiivseid muutusi ühiskonnas. On aeg, et rohkem ettevõtteid mõistaksid ja arvestaksid nende ootustega, et luua motiveeriv ja tähendusrikas töökeskkond,” ütles Lemsalu.

Siiski motiveerib noori tööandja valikul esmalt konkurentsivõimeline töötasu ja alles siis täiendavad hüved nagu paindlik tööaeg koos lisapuhkusega, osalus ettevõttes, tööalane mentorlus ning igapäevased hüved kontoris (nt suupisted, jõusaal) ja sellest väljaspool (nt spordi- ja tervisetoetus). 

Samuti hindavad noored kõrgelt:

  • kaasavat töökultuuri (89%);
  • uuenduste ja tuleviku lahenduste loomise võimalust (88%);
  • kontori hüvesid nagu jõusaal, suupisted, sporditoetus ja tiimisündmused (82%);
  • võimalust töötada rahvusvaheliselt (77%).

Wise innustab noori iduekspertide loodud ettevõtlusmaterjalidega, mis on mõeldud koolide õpet toetama ning on kõigile vabalt ja tasuta kättesaadavad Wise’i ettevõtluskooli lehel.

Wise’i tellitud ning sel kevadel Norstati poolt läbi viidud uuringus osales 307 noort, kellest 106 olid tüdrukud ja 201 poisid. Uuringu sihtrühma moodustasid Eesti õpilased, kes 2023/2024. õppeaastal õpivad põhikooli 9. klassis, üldhariduskooli gümnaasiumiastmes või muus keskharidust andvas õppeasutuses (omandavad kutsekeskharidust). 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.