Käesoleva nädala alguses paigutati Regionaalhaiglasse spetsiaalsed kasutatud maskide kogumiskastid, mille abil loodetakse kokku koguda võimalikult palju haiglas kasutatud ühekordseid maske ja respiraatoreid, eesmärgiga need tagasi ringlusesse saata.
Regionaalhaiglas kasutatakse ühes päevas enam kui tuhat ühekordset maski või respiraatorit, sest Covid-19 pandeemia tingimustes on nii haigla töötajatel kui haiglat külastavatel patsientidel kohustus nõutud isikukaitsevahendeid kanda – olgu selleks ühekordne meditsiiniline mask või FFP2 respiraator.
„Maskid on praegu olmeprügi, aga võiks olla sorteeritav prügi. Kui kõik need ühekordses kasutuses olnud maskid ja respiraatorid prügi sorteerimisest kõrvale jäävad, on see meie niigi ülekoormatud ökosüsteemile meeletu lisakoormus,“ selgitas Regionaalhaigla haldusteenistuse juhataja Tõnu Talisainen.
Esimene samm on kõige olulisem
22. märtsil paigutati koostöös ettevõttega Hyperon kõigi Regionaalhaigla maskivahetuspunktide juurde Mabin kogumiskastid – spetsiaalsed prügikastid ühekordselt kasutatavate maskide jaoks. Kasti paigaldamise ja tühjendamise hind sõltub kogustest ja tühjendamise tihedusest.
Mabini maskikastide projektijuhi Irja Tamkivi sõnul ongi iga ümbertöötlemise esimene samm jäätme kokku kogumine. Tuleb tekitada motivatsioon, miks peaks tegema ja siis see võimalikult mugavaks teha.
Mis neist maskidest edasi saab, on hetkel katsetamisjärgus. Spetsiaalselt maskide, mis sisuliselt on plastikujääde, ümbertöötlemise liine on maailmas väga vähe. Keskkonna mõttes ei ole ka väga mõistlik neid kuhugi kaugele lennutada.
Hetkel on kokkulepe Eesti enda plastikutehastega, kes katsetavad nende maskide ümbertöötlemist oma liinidel ja nendest saaks siis plastikugraanulid. Üks mõte on ka nendest samadest graanulitest teha uued Mabini kastid, mis oleks juba ilmastikukindlad ning sobiks ka õuetingimustesse.
Maskide keskkonnaprobleem on juba tõsine
World Wildlife Fundi andmetel on praegu maailmas kasutusel nii palju ühekordseid maske, et isegi kui 1% neist valesti ära visatakse, satub loodusesse igas kuus 10 miljonit maski.
„Seepärast peame äärmiselt oluliseks iga võimalikku meedet, mis seda koormat vähendada aitab. Meeles tuleb pidada, et kogumiskastidesse on lubatud visata üksnes kasutatud maske ja respiraatoreid – vastasel juhul ei saa nad oma eesmärki täita,“ rõhutas Talisainen.