Kolmapäeval, 28. septembril peetakse Tallinnas 18. rahvusvahelist merenduskonverentsi. Üritus, mis toob huvilisteni kõrgetasemelise merendus- ja transpordivaldkonna ekspertide ning avaliku ja akadeemilise sektori esinejate paneeli, kannab tänavu pealkirja „Roheinnovatsioon merenduses“.
Eesti Laevaomanike Liidu presidendi Vahur Ausmehe sõnul on rohepööre ja innovatsioon on saanud meile igapäevasteks mõisteteks. „Me teame, et Maa vajab päästmist, me teame, et merendus oma efektiivsuse, automatiseerituse ja suhteliselt madala saastetasemega on juba üks rohelisemaid ja innovaatilisemaid transpordiliike. Kas peaksime olema rahul saavutatuga? Arvan, et jah, kuid ootused ühiskonnas ja planeedil Maa on rohelisuse osas kasvamas ning üha rohkem näeme merenduse inimeste seas ärevust, et kas meie praegused võimalused, teadmised, oskused ja suhtumised on ikka need, mis aitaksid merendusel areneda kõrgendatud ootustele vastavaks keskkonnasäästlikumaks ja kestlikumaks transpordiliigiks? XVIII Merenduskonverents arutleb nende teemade üle koos oma kuulajatega ning aitab leida kindlustunnet ja rohelist arengusuunda merenduse inimestele,“ rääkis Ausmees.
TalTechi Eesti Mereakadeemia direktori Roomet Leigeri hinnangul tähendab roheinnovatsioon merenduses palju enamat kui emissioonide vähendamine ja tulevikutehnoloogiad. „Võtmeteguriks saab olema uute teadmiste ja oskuste laialdane kasutuselevõtt, ilma milleta on võimatu tagada roheinnovatsiooni jätkusuutlikkus. Vähemtähtis ei ole seejuures ka sektori ohutus, turvalisus, julgeolek kui ka uudsed ärimudelid. Kõik see tähendab meeletus koguses uusi väljakutseid nii ettevõtetele, ülikoolidele kui ka avalikule sektorile. Kui me soovime võitjate poolel olla siis on meil viimane aeg tegutseda, kiirelt kuid läbimõeldult!“ ütles Leiger.
Konverentsi tervitussõnad lausub Riigikogu esimees Jüri Ratas. Peaesinejad on Euroopa Komisjoni Liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi merenduse ja logistika osakonna juhatajaAnnika Kroon, Rahvusvahelise Merendusorganisatsiooni (IMO) merekoolituse ja inimelemendi juht ja meresõiduohutuse osakonna direktori asetäitja Ismael Cobos Delgado, Rahvusvahelise Transpordi Foorumi peasekretäri büroo juht Jari Kauppila, DNV Põhja-Euroopa piirkonna dekarboniseerimise ekspert Adam Niklewski.
Rahvusvahelise Merenduskonverentsi kahes sisukas diskussioonipaneelis arutatakse roheinnovatsiooni ning inimeste ja riigi rolli üle selles protsessis. Diskussioonipaneeli juhib Urmas Vaino.
Merenduskonverentsist, millega tähistatakse ka septembris toimuvat maailma merepäeva (World Maritime Day), on saanud iga-aastane traditsioon, kus kohtuvad merendus-, transpordi-, avaliku ja akadeemilise sektori esindajad ning ettevõtjad Eestist ja välismaalt, et arutada aktuaalseid merendusteemalisi küsimusi, seada sihte ning pakkuda välja lahendusi, mis oleksid kasulikud nii Eesti majandusele kui ka ühiskonnale laiemalt.
Rahvusvahelist merenduskonverentsi on Eestis korraldatud alates 2005. aastast ning selle aja jooksul on konverentsil osalenud üle 2000 eksperdi rohkem kui kümnest riigist.
XVIII rahvusvaheline merenduskonverents toimub 28. septembril algusega kell 10 Tallink SPA & Conference hotelli konverentsikeskuses. Konverentsi korraldavad Eesti Laevaomanike Liit, TalTech Eesti Mereakadeemia, Tallink Grupp ning Corpore Konverentsid. Rohkem informatsiooni: www.maritimeconference.eu.