21. septembril toimunud Maal elamise päev tõi Eesti maaelu avastama tuhandeid huvilisi. Sündmus tuli juba kuuendat korda, kaasates sel korral 19 maaomavalitsust, kes avasid oma uksed nii kohalikele elanikele kui ka uutele tulijatele.
Külastajad said tutvuda kohalike lasteaedade, koolide, külakeskuste ja ettevõtetega. Samuti pakuti teavet vabade elukohtade ning töötamise võimaluste kohta.
Mitmed vallad keskendusid ka kogukonna tugevdamisele, näidates, kuidas maaelu on täis võimalusi nii elamiseks kui ka ettevõtluseks. Näiteks Rakvere vald rõhutas kogukonna tugevdamise olulisust ning jagas kogemusi, kuidas Maal elamise päev on aidanud tuua piirkonda uusi elanikke ning soodustanud kohalike teenuste arengut.
Peipsiääre abivallavanema Peeter Kiuru sõnul oli päev erakordne. “Külastajaid jätkus igasse paika ja oli ka neid, kes uurisid võimalusi meie valda elama asuda. Kõige toredam osa päevast oli leiva kinkimine valda kolinud peredele.”
Peipsiääre vallast said leivad perekonnad Lood ja Torim. Torimite peres sirgub juba neli last ning peagi on liitumas viies ilmakodanik. “See kohtumine peredega oli südantsoojendav, rõõmus oli näha, kui vahvad inimesed meile on jõudnud,” sõnas Kiuru.
Kui varasemalt on Maal elamise päeva külastajate seas olnud ülekaalus oma valla inimesed, siis sel korral tõid vallad välja, et suurenenud oli just väljastpoolt saabunud külaliste arv. Viljandi valla Maal elamise päeva sündmustele jõudsid inimesed nii ümberkaudsetest linnadest-valdadest kui ka lausa Sakust. Külastajad uurisid päeval elamuehituse ja töötamise võimaluste kohta ning aktiivselt loodi kontakte kohalike elanikega.
Uhtna külas Rakvere vallas andis vallavanem Maido Nõlvak koos regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartmaniga üle värsked soolaleivad külasse kolinud seitsmele perele. Minister Hartman kinnitas, et Maal elamise päev on vajalik just selleks, et vallad saaksid enda tegevusi esile tuua. “Ma loodan, et saame mõne aasta pärast öelda, et pool Eesti rahvast elab maal,” sõnas minister.
Maal elamise päeva peakorraldaja Krista Pegolainen-Saare sõnul tugevdab Maal elamise päeva korraldamine koos kogukondade ja ettevõtjatega omavahelist usaldust ning näitab, et üheskoos tegutsemine viib tulemusteni. “Vallad, kes osalevad Maal elamise päeval, on näoga oma inimeste poole, hoolivad oma teenuste kvaliteedist ja elanike rahulolust. Nendesse valdadesse võib julgelt oma kodu luua,” sõnas peakorraldaja.
Sündmuse laiem eesmärk on aidata inimestel leida sobiv omavalitsus elamiseks ja töötamiseks ning rikastada kohalikke kogukondi. Päeva raames toimusid mitmed tegevused, sealhulgas ekskursioonid ja töötoad, mis pakkusid huvi nii peredele kui ka ettevõtlikele inimestele.
Maal elamise päeva korraldavad üheskoos Eestimaa Talupidajate Keskliit, Eesti Linnade ja Valdade Liit, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Leader Liit, Maaelu Teadmuskeskus, Maaelu Edendamise Sihtasutus, Rakvere vald, Põllumajandus- ja kaubanduskoda, MTÜ Partnerlus, põllumajandus ja regionaalministeerium, OÜ Navicup.