Alates selle aasta lõpust sisaldavad Saku Õlletehases villimiseks kasutatavad plastpudelid vähemalt 30% ulatuses taaskasutatud plasti, ületades sellega uuel aastal jõustuvat EL-i 25% nõuet taaskasutatud materjalide osakaalu osas. Aasta lõikes kasutab Saku Õlletehas seeläbi ligi 100 tonni vähem esmast polüetüleentereftalaati ehk PET plasti toorainet.
Keskkonnahoid ja loodusressursside säästlik kasutamine on osa Carlsberg Grupi ja Saku Õlletehase igapäevasest tegevusest ja äristrateegiast laiemalt. Ühena esimestest Eesti suurettevõtetest on Saku Õlletehas Carlsberg Grupi liikmena oma tegevusi jätkusuutliku arengu vallas eesmärgistatult ja koos selgete mõõdikutega juhtinud juba alates 2017. aastast.
Kestlikumad pudelid on juba ringluses
“Meie tegevuse tuumaks on parema tänase ja homse nimel pruulimine. Ka plastpudelites kasutatava uue plasti osakaalu vähendamine on kooskõlas Carlsberg Grupi strateegia „Koos NULLi suunas ja edasi“ eesmärkide ja suunistega. Hinnanguliselt on taaskasutatud plastist pudelite kasutamisel keskkonda eralduva CO2 kogus kolm korda väiksem kui esmasest PET-toormest valmistatud pakendite puhul,” rääkis Saku Õlletehase tootmisjuht Jaanus Jõgis.
Ta lisas, et taaskasutatud plastist pudelid on ka ise täielikult taaskasutatavad ja kokku kogutuna ringlevad need praktiliselt suletud tootmise ja taaskasutamise tsüklis – mis ongi ringmajandusele ülemineku eesmärk. Juba taaskasutatud PET-st pudelite lisamine kasutatud pakendite hulka võimaldab vähendada CO2 heiteid aastas 184 tonni võrra.
Jaanus Jõgise sõnul ei ole PET-pudelites taaskasutatud plasti suurima võimaliku sisalduse tagamine tehnoloogiliselt lihtne ülesanne – pudelid peavad vastama nii hügieeni-, lekkekindluse, kaalu- kui ka erinevatele keskkonnanõuetele.
Seetõttu on viimase kahe aasta jooksul Sakus ja sõsartehastes teistes Baltimaades tehtud ulatuslikke katsetusi eri koostiste ja tehnoloogiatega. Nüüdseks on välja valitud optimaalseim variant – pudelid, mis sisaldavad 30 protsendi ulatuses taaskasutatud plasti. Tulevikus plaanitakse seda osakaalu veelgi suurendada.
“Oleme 30% ulatuses taaskasutatud plasti sisaldavaid pudeleid nüüdseks juba mõnda aega ringlusesse lasknud. Järgmisel aastal, mil uutes pudelites on kogu meie plastpudelitesse villitav toodang, kasutame ligi 100 tonni vähem esmast polüetüleentereftalaati ehk PET-tooret, vähendades ühtlasi ka oma tootmisahela CO2 heiteid,” selgitab Jaanus Jõgis.
Ambitsioonikad kestlikkuse eesmärgid
Tootmisjuhi sõnul on Saku Õlletehase eesmärk mitte pelgalt taaskasutatud plasti suuremahulisem kasutamine, vaid ka üldise plastivajaduse vähendamine. Nii nagu Carlsberg Grupis tervikuna, on ka Saku Õlletehase eesmärgiks 2040. aastaks süsinikneutraalsuse saavutamine kogu tarneahela lõikes – nulljalajälg nii toormaterjalide, tootmise, transpordi kui müügi valdkonnas.
Saku Õlletehas on juba aastaid juurutanud mitmeid uuendusi tootmisprotsessis ja pakendikujunduses. Nii on plastpudelite kaelad muudetud õhemaks ning kasutatakse korkides vähem plasti.
“Joogitööstuse toodangu kõige nähtavam keskkonnajälg ongi pakend. Seda nii pudelite-purkide näol, aga ka multipakkidena. Pudelite-purkide puhul on Eesti edumeelne ja esirinnas kogu Euroopas, kuna üle 90% Saku Õlletehase tehasest väljuvast taarast jõuab läbi pandipakendisüsteemi taas ringlusse. Et aga suur osa Saku õlledest Eestis müüakse multipakkides, otsustasime juurutada ringmajanduse põhimõtteid ka siin ning asendada enamikel multipakidel neid kooshoidev kile täielikult taaskasutatud kilega. Kuigi see plastikoguse vähendamine ei pruugi iga üksiku pudeli puhul tunduda muljetavaldav, on see tuhandete toodetavate pudelite kontekstis märkimisväärne kogus,” ütles Jaanus Jõgis.
“Meie eesmärk on jätkata sel teel, hoolida meid ümbritsevast keskkonnast ja meie inimestest ning olla seeläbi teenäitajaks nii teistele Eesti ettevõtetele kui meie jookide tarbijatele ja ühiskonnale laiemalt. Selle eesmärgini jõudmisele aitavad oluliselt kaasa ka jõupingutused mittetaaskasutatud plasti tarbimise vähendamiseks,” on Saku Õlletehase tootmisjuht Jaanus Jõgis kindel.