Puust ja punaseks: kas valida elektriauto laadimiseks kiirlaadija või poolkiire laadija?

Foto: Eesti Energia

Enefit VOLT kiirlaadimisvõrgustik võimaldab vajaliku hulga energiat sõidukisse talletada kiiresti või väga kiiresti. Millal eelistada poolkiiret laadijat ja millal kiiret, selgitab Enefit VOLTi tootejuht Kert Pääbo.

Vastus sellele küsimusele sõltub kasutuselolevast ajast, ent esmalt tuleb kummutada levinud eksiarusaam. Kiirlaadija esmane eesmärk nimelt pole elektriauto aku lõpuni täis laadida, vaid laadida see kiiresti vajaliku määrani. Mida see tegelikult tähendab?

Kiire käik – kiire laadija, pikem käik – poolkiire laadija

Aku eluea maksimeerimise eesmärgil toimub kiirlaadijas esimese ja viimase 20% laadimine aeglasemalt, selle vahele jääva 20–80% laadimine aga maksimaalsel kiirusel. Just selles vahemikus laadimist on kõige mõistlikum teha kiirlaadijas. Ja kiirlaadija on tõesti kiire.

Näiteks 40kWh mahutava akuga Nissan Leafi puhul on võimalik sellest pool ehk 20kWh ehk umbes 100 km laadida 25 minutiga. See on üks keskmise pikkusega poekülastus. 100 km on enamike linnas elavate inimeste jaoks distants, mis läbitakse kolme-nelja päevaga.

Täis akuga aga saab tavalise elektriautoga rahulikult ära sõita kõik oma argised linnasõidud ning avalikus laadijas uuesti laadida nädalavahetusel, kui kodus laadijat pole.

Ka bensiini või diislit tarbivat autot ei käida ju harilikult üle päeva tankimas ehk oma autokasutusharjumusi pole tarvis muuta. Elektriautoga saab vaid nautida puhtamat, vaiksemat ja sujuvamat sõitu.

Kiirlaadijat on seega mõistlik kasutada siis, kui peatus on pigem lühike. Kino või mõne muu pikema tegevuse ajaks tasuks valida poolkiire laadija, mis teeb sama töö ära küll pikema aja, ent soodsama hinnaga.

Näiteks Renault Zoe või Tesla S ja 20kWh puhul on laadimisaeg 55 minutit ja hind 4,4 eurot.

Uutes laadijates saab laadimise lõpetada äpist distantsilt

Enefit VOLTi uutes kiir- ja poolkiiretes laadijates saab laadimise nutirakenduse abil lõpetada distantsilt. Kui aku on täis või täitunud soovitud määral, saad ühe sõrmeliigutusega laadimise katkestada ning seeläbi vabastada laadija teise inimese jaoks.

Ühtlasi väldid laadimise õigeaegse lõpetamisega ajatariifi rakendumist, mis lisandub kiirlaadija puhul pärast 60 minuti (0,1 eurot minut) ja poolkiirlaadija puhul 180 minuti (0,05 eurot minut) täitumist.

Nutirakenduse kaudu saab laadimise distantsilt lõpetada ka siis, kui oled seda uues Enefit VOLTi laadijas alustanud RFID-kaardiga, sest äpp ja kaart on mugavuse tõstmiseks omavahel seotud.

Oluline on tähele panna, et eemalt ei saa laadimist lõpetada seni ELMO laadimisvõrgustikku kuulunud laadijate puhul ning nende puhul tuleb ka laadija enda pealt vajutada lõpetamise nuppu.

Enefit VOLTi laadimispunktide asukohtasid saad vaadata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.