Poolas sõlmiti investeerimisleping väikeste moodulreaktorite ehitamiseks

Kavandatav investeering väikereaktorite üksustesse asub Pątnówi tehase asukohas, mis on juba mitukümmend aastat tootnud elektrit pruunsöest, mida on saadud lähedal asuvast kaevandusest. Eelmisel aastal teatas ZE PAK, et plaanib loobuda 2030. aastaks söeküttel töötavast elektritootmisest.Foto: Shutterstock

Poola keemiakontsern Synthos ja energiakontsern ZE PAK sõlmisid investeerimislepingu, et uurida nelja kuni kuue BWRX-300 väikese moodulreaktori ehitamist ZE PAKi Pątnówi söeküttel töötava elektrijaama asukohta Kesk-Poolas. Synthos, kellel on riigis GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) väikeste tuumareaktorite ainuõigus, osaleb projektis nii investori kui ka tehnoloogia pakkujana.

Panustamine süsinikuvabale energiale

Lepingu kohaselt kavatsevad ettevõtted luua ühisettevõtte, mis tegeleks tuumaenergiaga seotud tegevustega, eelkõige GEH BWRX-300 reaktoril põhinevate elektritootmisseadmete või “muude optimaalsete SMR-tehnoloogiate” ehitamisega. Kavandatav investeering väikereaktorite üksustesse asub Pątnówi tehase asukohas, mis on juba mitukümmend aastat tootnud elektrit pruunsöest, mida on saadud lähedal asuvast kaevandusest. Eelmisel aastal teatas ZE PAK, et plaanib loobuda 2030. aastaks söeküttel töötavast elektritootmisest.

ZE PAK kuulub Poola ühele suurimale erainvestorile Zygmunt Solorzile, Synthos aga Kesk- ja Ida-Euroopa suurima eratööstuskontserni omanikule Michał Sołowowile.

“Olen juba mitu aastat panustanud puhtale ja süsinikuvabale energiale,” ütles Solorz. “Päike, tuul, vesinik ja tuumaenergia on kõige olulisemad energiaallikad, millesse me investeerime. PAK on esimene  seni söeküttel töötav elektritootja Poolas, mis mitte ainult ei ütle, et tal on plaan fossiilsetest kütustest loobuda, vaid ka tegelikult tegeleb selle nimel.” Investeeringud tuumaenergiasse on Poola elanikele ja ettevõtetele suurepärane võimalus pääseda ligi puhtale ja odavale energiale. Poola vajab mitmekesiseid ja ökoloogilisi elektri- ja soojusallikaid nii eratarbijatele kui ka ettevõtetele.

Ta lisas: “Poola on Euroopa tootmiskeskus, mis nõuab heitmeteta ja stabiilseid energiaallikaid. Kui tahame jätkata kiiret arengut ja saada jõukamaks ühiskonnaks ning meelitada meile juurde välisinvesteeringuid, siis peame pakkuma juurdepääsu atraktiivse hinnaga energiale.”

Väikereaktorid kompenseerivad ulatuslikku elektrivajadust

ZE PAKi tegevjuht Piotr Woźny märkis, et riigi tuumaenergiaprogrammis on Pątnówi tehas esile toodud ka suurte tuumareaktorite potentsiaalse asukohana. “Väikemoodulreaktorid ei asenda riigi ulatuslikku elektritootmist, kuid võivad olla sellele suurepäraseks täienduseks ja asendada järk-järgult osa fossiilkütustest toodetud energiast. Lähitulevikus võivad need aidata kompenseerida olemasoleva võimsuse puudujääki, mis tuleneb fossiilkütuste kasutusest kõrvaldamisest ja samal ajal kasvavast elektrinõudlusest. “

GEH ütles: “Me kiidame seda teadannet ja toetame täielikult visiooni asendada kivisüsi süsinikuvaba tuumaenergia tootmisega. Oleme nõus, et BWRX-300 väike moodulreaktor sobib selle jaoks ideaalselt, ja ootame oma partnerluse laiendamist Synthos Green Energy-ga, mis aitab Poolal saavutada süsinikdioksiidi heite vähendamise eesmärke.”

Juunis nõustusid Synthos ja naftakeemiaettevõte PKN Orlen tegema koostööd mikromoodulreaktorite ja väikemoodulreaktorite osas. Kokkuleppe kohaselt viivad mõlemad ettevõtted ühiselt läbi uuringuid ja uurivad selliste reaktorite kasutuselevõtu otstarbekust Orleni tootmisettevõtetes Poolas.

2019. aastal sõlmis Synthos Green Energy, mis kuulub Synthose gruppi, koostöölepingu GEH-gareaktori BWRX-300 Poola ehitamiseks. BWRX-300 on 300 megavatise elektrivõimsusega vesijahutusega loomuliku ringlusega väikemoodulreaktor koos passiivsete ohutussüsteemidega, mis põhineb GEH USA litsentsitud 1520 MWe keevveereaktori disainil. Synthos alustas eelmise aasta oktoobris läbirääkimisi Poola Riikliku Aatomienergiaagentuuriga BWRX-300 ehitamise võimaluse kohta Poolas.

2020. aasta novembris sõlmis Synthos ka koostöölepingu Ultra Safe Nuclear Corporationiga (USNC), mis arendab kõrge temperatuuriga gaasijahutusega mikromoodulreaktorit ehk MMR-i. Ühisprojekti eesmärk on majanduslikult tõhusa, heitmeteta soojus- ja jõuallika väljatöötamine vesiniku tootmiseks tööstuslikus mastaabis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.