Metsloomaühing ei tee piisavalt? Ühe päeva jooksul tuli vabatahtlikel tegeleda ligi 30 juhtumiga

Siil. Foto: Pexels.com

Sotsiaalmeedias jäävad vahel paratamatult silma kommentaarid, kus väidetakse, et Eesti Metsloomaühing ei tee piisavalt, ei reageeri koheselt või hoolib vaid annetustest. Vastuseks kriitikale avaldas ühing ligi 30 teadet juhtumitest, millele vabatahtlikel tuli reageerida üle Eesti vaid ühe päeva jooksul.

“Siin postituses on kõik teated, mis me esmaspäeval, 6. mail metsloomaühingu telefonile ning Facebooki sõnumites saime,” teatas ühing Facebookis. “Peagi teadete arv kahekordistub. Palume meeles pidada, et iga teate vastuvõtmiseks, sisuliseks arutamiseks ning vajadusel vabatahtliku leidmiseks kulub aega.”

Peamiselt märtsi-aprilli abivajajad, kelle vabastamine õnnestus videole püüda:

7:35 Tartu kesklinna hoovis on metskits. Palusime edasi teatada riigi infotelefonile 1247, kes edastab info Keskkonnaametile, kuna meie vabatahtlikel puudub võimekus tervet metskitse inimesele ja loomale endale ohutult püüda. Hiljem selgub, et kits hukkus liikluses.

9:00 Meie vabatahtlik viib eile Tuulna külast leitud siili loomade kiirabisse.

9:23 Tallinna ehitusobjektil leitakse tööde käigus jänesepojad. Palume nad ettevaalikult eemale põõsa alla tõsta. Homme peab kontrollima, kas ema on nad leidnud ja uude kohta peitnud.

9:59 Viimsis käituvad kaks siili kummaliselt. Teavitaja saadetud videolt selgub, et siilidel on käimas pulmatants ja nad abi ei vaja.

10:16 Selgub, et hommikul loomade kiirabisse viidud siil tuleb eutaneerida. Siilil tuli mõlemast kõrvast verd, tal on tugev peatrauma ning keha on auke täis.

10:19 Teavitaja soovib teada, mis on saanud 4. mail leitud rebasekutsikatest, kelle ema hukkus. Selgitame, et tegeleme aktiivselt poegade püüdmisega. Üks poeg on püügipuuriga kätte saadud.

10:29 Viljandimaal leiti teelt händkaku poeg. Juhendame, kuidas toimida, et lind kenasti oma emaga saaks üles kasvada.

10:45 Kuressaares leiti mullakotist siil. Teavitaja on mures, kas siiliga on ikka kõik hästi. Meie vabatahtlik käib kohapeal kontrollimas, siil on heas kaalus ja terve.

11:14 Tartus leiti siil, kes ei võta jalgu alla. Mõned tunnid hiljem leiame vabatahtliku, kes saab siili enda hoole alla võtta.

11:38 Tiskres on kõrvukräts hädas. Juhendame, kuidas toimida.

13:50 Muugal on autorataste all hukkunud oravaema, kaks poega jäävad tee äärde, ühele jõuab kass viga teha. Leidja viib pojad meie vabatahtliku juurde. Poegi tuleb iga paari tunni tagant spetsiaalse toiduseguga toita, seejärel pissitada. 

14:16 Nõmmel lendas põhjavint suure hooga aknasse. Juhendame, kuidas sellisel puhul esmalt toimida ja palume klaaspinnad lindudele nähtavaks muuta. Mõne tunni pärast lind toibub ja läheb lendu.

15:02 Tuntakse muret pardipere pärast, kes on pesa ehitanud elumaja katusele. Jäi kokkulepe, et kui pojad on koorunud ja peaks hätta jääma, siis võetakse meiega uuesti ühendust.

15:11 Tallinnas Mustamäel lendas kajakas rõdule. Sai ise rõdult välja.

15:20 Harkujärvel tuntakse muret nelja pojaga rebase-ema pärast, kellel on ilmselt kallal kärntõbi. Arutame võimalusi.

15:27 Tallinnas söödeti oravat, mis meelitas ajapikku kokku suurema oravatepundi ning nüüd käib neid liiga palju. Palusime toitmise lõpetada.

15:34 Tallinnas Kristiines on künnivares, kes ei saa lennata. Meie vabatahtlik käis vaatamas, kuid kohale jõudes oli vares kadunud.

15:42 Tallinnas Luise tänaval leidsid lapsed pisikese tuvipoja. Lapsed kuulasid kenasti meie juhiseid ning nüüd kosub tuvike meie hoiukodus. 

15:47 Raplamaal tuntakse muret kure pesakonna pärast, mille üks vanem lebab surnult pesa all. Anname juhendid, mis võiks üksikvanema elu lihtsamaks teha, samas püsib oht, et pesitsus nurjub. Järgmine päev selgub, et pesal on ikkagi mõlemad vanalinnud alles.

15:48 Tallinnas Mustamäel leiti rõdult imepisike sulgedeta linnupoeg. Teavitaja transpordib linnupoja meie hoiukodusse. Linnupoeg on nii pisike, et teda tuleb toita iga 30 minuti tagant. Kahjuks ei ela linnuke ööd üle.

16:38 Tartus lendas ööbik suure hooga aknasse. Juhendame, kuidas sellisel puhul esmalt toimida ja palume klaaspinnad lindudele nähtavaks muuta. Lind saab järgmine päev lendu.

17:36 Tallinnas Vabaduse väljakul eksleb jääkoskla ema seitsme pojaga. Meie vabatahtlik jõudis kiirelt kohale. Kahjuks püüdmise käigus emalind põgenes. Proovime poegadele asendusema leida, seni kosuvad pojad meie hoiukodus, st vabatahtlik peab toitma seitset linnupoega.

17:55 Annab teada, et päästis hommikul Tallinnas Mustamäel tuvipoja vareste käest ning soovib nüüd linnu üle anda. Õhtul enam kõnedele ei vasta, lõpuks annab teada, et võttis ühendust MTÜ Tuvikiga.

18:07 Viljandimaal hoovis väga väike rebasekutsikas. Juhendame, kuidas käituda, et rebase-emal oleks võimalus pojale järele tulla.

19:05 Tallinnas Õismäelt leitud oravapoeg, kelle tagumised käpad ei toimi. Teavitaja transpordib oravapoja meie vabatahtliku juurde. Tagakäppade olukord on väga halb, organiseerime homseks kliiniku külastuse. Kahjuks tuli oravapoeg mitmete luumurdude tõtti eutaneerida.

19:25 Kass ajas Tallinnas oravapoega taga. Orav pääses teavitaja kodus lahti ning teda on väga raske kätte saada. Järgmine päev saadakse orav kätte ning teavitaja transpordib ta meie hoiukodusse.

20:19 Hommikune siiliteavitaja soovib teada, kuidas siilil läheb. Vastame, et hetkel on vara midagi arvata, tuleb veel aega anda. Ilmselt on siilil põrutus.

22:35 Varasem künnivarese teavitaja soovib teada, mis linnust sai. Vastame, et meie vabatahtlik kahjuks ei leidnud lindu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.