Soome hakkab reformima riigi tuumaenergiaseadust

Loviisa tuumaelektrijaam SoomesFoto: Shutterstock

Soome majandus- ja tööhõiveministeerium teatas, et alustab ettevalmistusi, mille eesmärgiks on riigi tuumaenergiaseaduse ulatuslik reform. Tuumaenergia kasutamine ja sellega kaasnevad uued tehnoloogiad, nagu näiteks väikesed moodulreaktorid, nõuavad ajakohaseid õigusakte.

Ministeerium teatas, et reformi tegemise eesmärgiks on, et tuumaenergia tootmine oleks jätkuvalt ühiskonna üldistes huvides, ohutu ja majanduslikult elujõuline.

“Tuumarajatiste litsentsisüsteemi alused on küll ajale hästi vastupidanud ja pakkunud ühiskonnale ulatuslikku kaitset tuumarajatise projekti erinevates etappides, kuid tuginedes senistele täiendavatele kogemustele ja prognoositavatele arengutele vajab lubade väljastamise süsteem uuendamist,” märkis ministeerium oma teates.

Ka tuumarajatiste töökeskkond on muutumas ning nende arengute valguses vajab tuumaenergia tootmise regulatiivne raamistik kaasajastamist. Tööstusesse on tulemas uusi tegijaid, tegutsemismudeleid ja tehnoloogiaid, näiteks väikesed moodulreaktorid. 

Ohutus on esmatähtis

Ministeerium märkis, et õigusaktidega seotud küsimuste juures on endiselt väga olulisel kohal tuuma- ja kiirgusohutus, erinevad turvameetmed ja tuumavastutus. Regulaator, milleks Soomes on Kiirgus- ja tuumaohutusamet, peab seaduse järgi olema piisavalt varustatud erinevate kontrollivahenditega, et tagada olemasolevate suurte tuumajaamade ja võimalike väikeste moodulreaktorite ohutu töö.

“Valitsuse kohustuseks on stabiilse ja investeerimissõbraliku tegevuskeskkonna loomine ja hoidmine ning tegelikud investeeringud on peamiselt erasektori õlul,” märgiti teates.

Eeldatavasti esitatakse muudetud õigusakti eelnõu konsulteerimiseks 2024. aasta jooksul. Seadus võiks jõustuda nii hiljemalt 2028. aastal.

Vastavalt 1987. aasta tuumaenergiaseadusele vastutab Soome majandus- ja tööhõiveministeerium tuumaenergia kasutamise ja jäätmete järelevalve eest. Ministeerium esindab Soomet tuumaenergiaga seotud rahvusvahelistes organisatsioonides. 

Kiirgus- ja tuumaohutusamet vastutab reguleerimise, kontrollimise ning litsentsimise nõustamise eest. Kiirgus- ja tuumaohutusamet kuulub sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi haldusalasse ning seda toetavad neli nõustamiskomisjoni, mis aitavad vastavalt tuumaohutuse, kiirgusohutuse, julgeoleku ja üldistes küsimustes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.