Fermi Energia tuumablogi

Uus tuumareaktor teeb Slovakkiast energiat eksportiva riigi

Mochovce tuumajaam Slovakkias.Foto: Shutterstock

Slovakkia uus Mochovce kolmas reaktor peaks käivituma ja alustama elektritootmisega veel sellel aastal ning 4 reaktor on planeeritud alustama tööd 2023. aastal, selgub Slovakkia majandusministeeriumi avaldatud energiajulgeoleku aruandest. Kui Mochovce 3 käivitub, kallutab ta Slovakkia energiabilansi kohe ekspordile tagasi.

Slovakkia annab sellega märkimisväärse panuse püüdmaks Euroopa Liidu seatud eesmärke kliimaneutraalsuse saavutamisel. Ministeerium teatas, et loodab järgmise kümnendi jooksul lisada 670 MWe päikeseenergiat ja 497 MWe tuuleenergiat lisaks 942 MWe-le, mis tuleb Mochovce kahest uuest reaktorist.

“Ülaltoodud muudatused, eriti Mochovce 3 ja 4 kaubanduslik käitamine, muudavad oluliselt Slovakkia võimsustasakaalu,” ütles ministeerium. “Pärast Mochovce 3 käivitamist muutub süsteemi bilansiline iseloom 1,1% impordilt 2020. aastal 9,0% ekspordile 2022. aastal.”

Mochovce 3 ja 4 on VVER tüüpi surveveereaktorid, mida on ehitatud alates 2008. aastast. Nende võimsus on 471 MWe.

Slovakkia tuumaregulaator andis mais välja Mochovce 3 kasutusloa ning omanik Slovenské elektrárne peaks sel aastal sinna kütust laadima ja reaktori tööle lülitama. Mochovce 4 peaks ministeeriumi prognooside kohaselt alustama tööd 2023. aastal.

Slovakkia teised tuumareaktorid on Mochovce 1, samuti võimsusega 471 MWe; Mochovce 2; mida on täiendatud 500 MWe-ni; ja kaks reaktorit Bohunice tehases, kummagi netovõimsus 466 MWe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.