Peatu ja mõtle: mobiiltelefoni kasutades jätad süsinikuheitmeid keskkonda maha rohkem, kui arvatagi oskad

Kõik, mida me oma mobiiltelefonidega igapäevaselt ette võtame, suurendab süsinikuheitmete hulka ning seega mõjutab keskkonda.Foto: Pixabay

Kui räägime süsinikuheitmetest, siis tunduvad kurjajuurena transpordivahendid, metsade langetamine, erinevad energiatootmisviisid ning muu taoline. Me ei peatu hetkekski mõttel, kui suure jalajälje jätame maha oma mobiiltelefoniga.

Telefon on meie kõigi jaoks saanud juba täiesti vältimatuks abivahendiks – me kasutame seda tööks, meelelahutuseks, suhtluseks oma lähedastega. Tegelikkuses jõuab ka läbi telefonide kasutamise süsinikuheitmeid keskkonda rohkem, kui me üldse arvatagi oskame.

Kanadas asuva McMasteri Ülikooli uuringud on välja toonud, et nutitelefonide CO2-heitmete hulk aastas on suurenenud 17 miljoni tonni pealt 125 miljoni tonnini. See tähendab koguni 730% tõusu.

Hittlugu “Despacito” tekitas 250 000 tonni CO2

Kõik, mida oma telefonidega ette võtame, suurendab ka seadmete tekitavate süsinikuheitmete hulka ning mõjutab seega keskkonda.

Ida-Londoni Ülikooli insener Rabih Bashroush jõudis oma uuringus tulemuseni, mis näitas, et Justin Bieberi ja Louis Fonsi hittloo “Despacito” video, mida on internetis vaadatud enam kui 5 miljardit korda, tootis rohkem kui 250 000 tonni CO2. See on sama palju, kui Tšaad, Guinea-Bissau, Somaalia, Sierra Leone ja Kesk-Aafrika Vabariik suudavad üheskoos  elektri kasutamisel süsinikuheitmeid tekitada.

Hoolimata pophittide vaatamisest tekkivale CO2 heitmete kogusele, põhjustab kõige enam telefonidega seotud heitmeid siiski nende tootmine. Seda seetõttu, et telefonides kasutatakse palju väärismetalle ja maavarasid nagu kuld, volfram ja koobalt. Neid tuleb spetsiaalselt kaevandada ning kaevandamine on väga saastav protsess.

Kuidas aidata kaasa telefonist tekkiva süsiniku jalajälje vähendamisele?

Kuigi suurem osa süsinikuheitmetest ei teki siis, kui telefon on jõudnud kasutaja kätte, on siiski olemas erinevaid võimalusi, kuidas igaüks meist saab aidata kaasa selle jalajälje vähendamisele ning seeläbi ka jätkusuutlikkusele.

Kui räägime telefoni kasutamisest, siis on oluline mainida energia kasutamist. Siin on mõned lihtsad sammud, mida saame ette võtta, et kasutada vähem energiat ning olla vähem sõltuvad suurtest andmekeskustest. Andmekeskused nimelt tarbivad väga suurel hulgal energiat, et tulla toime telefonist tuleva liiklusega.

  • Lülita oma telefoni video automaatne esitus kõrglahutusega resolutsioonilt madalamale tasemele, kui kõige kõrgema kvaliteedi kasutamine ei ole vältimatu.
  • Eelista voogedastusel Wi-Fi võrke mobiilsele internetile.
  • Lülita välja rakenduste automaatne allalaadimine ja uuendamine.
  • Lisaks lülita välja ka oma telefoni andmete, mida sa ei vaja, pilve varundamine. Või vähemalt veendu, et varundamine toimuks Wi-Fi võrgus olles.
  • Kui teed telefonikõne, siis eelista võimalusel mobiilset levi internetile.

Mõtle, kas pead telefoni uue vastu vahetama

Kuigi kõige enam süsinikuheitmeid tekib tootmisprotsessis, siis tasub süsiniku jalajälje vähendamiseks mõelda rohkem seadmele endale.

Ühe võimalusena tasub hoiduda telefonide pidevast uuendamisest, kui tuleb välja uus mudel. Pigem tasub mõelda, kas ka tegelikult on vaja seda kõige värskemat mudelit või on eelminegi veel igati heas korras ja töökindel.

Lisaks tasub võimalusel telefoni vahetamisel mõelda vähekasutatud ja taastatud telefoni ostmisele. Sel viisil vähendate oluliselt tootmise tõttu tekkivat süsinikuheitmete kogust. Ja see ületab mitmekordselt selle, mille saavutate siis, kui loobute näiteks WhatsAppi kaudu telefonikõnede tegemisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.