Kas rahast kahju ei ole? Pakendikeskuse hooldustehnik näitab ühte võimalust, kuidas raha kokku hoida!

Pakendikeskuse masinate hooldustehnik Mikko Männiste on näinud igasuguses erinevas seisukorras masinaid.Foto: Pakendikeskus

Majanduses on hapud ajad, mis tähendab, et igaüks otsib kuskil kokkuhoiukohti. Üheks selleks võimaluseks on seadmete pidev hooldamine, et vältida olukorda, kus rikki läinud vana ei anna enam parandada ja tuleb uue vastu välja vahetada. Pakendikeskuse masinate hooldustehnik Mikko Männiste räägib, millises seisus masinad on nende juurde jõudnud, ja selgitab, kui oluline on nende hooldus.

Inimloomusele on omane hakata tegutsema alles siis, kui enam muud väljapääsu pole. Seda teab omast käest väga hästi ka Männiste, kes tõdeb, et nende juurde pöördutakse pigem remondi- kui hooldusvajadusega. “Kliendi masin on juba nii katki, et ei tööta enam üldse.” 

Õnneks siiski panevad paljud Pakendikeskuse kliendid tähele ka seda, kui masin ei tööta enam ühtlaselt või teeb kummalisi hääli. “Õigeaegselt sekkudes võib hoida ära suurema kahju ning säästa remondi pealt. Paljusid vigu saab õigeaegse hooldusega vältida,” toonitab Männiste.

Enamasti pöördutakse hooldustehnikute poole siis, kui seadme pakendamise kvaliteet langeb. Näiteks märkab klient, et villimismasina kogused on hakanud kõikuma või kui kilekeevitaja on  hakanud ebaühtlaselt sulgema. 

Ära jäta masinaid õue!

Mis on aga see, mis Männistel teinekord harja punaseks ajab? “Peast paneb kinni hoidma näiteks see, kui väliskeskkonnas on kasutatud pakkemasinaid, mis pole selleks ette nähtud ning vajavad seetõttu aeganõudvat puhastamist, või näiteks tootmisjääkidest puhastamata jäetud kotiõmblusmasinad.”

Kõige huvitavamad ja teinekord lõbusamad on olnud olukorrad, kus remondi käigus tuleb välja, et masina kummalise käitumise põhjuseks pole mitte masin ise, vaid väline tegur. Näiteks hoone elektrisüsteemi viga või õhukompressori töörõhu kõikumine või hoopiski pole “on/off”-lüliti sisse lülitatud.

Kõik on remonditav!

Mõnikord on tulnud remontida ka masinaid, mis on aastaid olnud kasutuses ilma igasuguse hoolduseta. “Neil masinatel on enamus tööpindu aja jooksul ära kulunud ning seade vajab täielikku restaureerimist, aga – kõik masinad on remonditavad!”

Selliste lootusetuna näivate juhtumite korral tehakse kõigepealt kliendile remondikalkulatsioon, mille põhjal ta peab otsustama, kas taastamine tasub üldse rahaliselt ära. 

Üheks heaks näiteks on tööstuslikud vaakumkambrid, mis vajavad vastavalt kasutusele õigeaegset vaakumpumba õli vahetust. “Kui õli on pikemat aega segunenud kondensveega või pakendatavatest toodetest jääkidega, siis võib tekkida emulsioon, mis hakkab pumba sisemisi tööpindu vaikselt hävitama. On olnud ka juhtumeid, et kallis pump tuleb terves ulatuses välja vahetada, kuna päästa pole enam midagi.”

Hätta ei jäeta ka lähiriigis asuvat klienti

Rääkides masinatest, mis jõuavad nende juurde remonti või hooldusesse kõige tihemini, toob Männiste välja PP, PET ja metalllindi sidumise masinad ja kilekeevitajad. Kliendi juures käiakse hooldamas ja remontimas peamiselt alusekiletamismasinaid, lintimislaudasid ning vaakumseadmeid.

Pakendikeskus pakub hooldust peaasjalikult enda müüdud seadmetele, sest sel juhul saavad nad olla kindlad, et masinatele suudetakse varuosi ja klientidele juhendamist pakkuda, ent ukselt ei saadeta tagasi ka neid, kes on masina ostnud mujalt ja vajavad nüüd selle hooldust või remonti. “Kui masin on liiga suur või kliendil kriitiline olukord, siis tuleme ka ise kohale nii Eestis kui ka lähiriikides,” lubab Männiste. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.