Konkurent MacGyverile? Eesti eksperdid esitlevad uut ülitugevat teipi!

Kaader viienda hooaja avaepisoodist "Legend of the Holy Rose Part One", kus Macgyver ehitab bambusest ja teibist lennuki.Foto: Kaader filmist/YouTube

Pole vist asja, mida ei saa parandada MäkAivari teibiga – see on ka põhjus, miks see sobib nii lekkiva toru parandamiseks, kui millegi sulgemiseks. Kas aga oled kuulnud midagi veega aktiveeritavast teibist? Pakendikeskuse eksperdid selgitavad, mis teeb selle nii tugevaks, et isegi Chuck Norris ei saa vastu. 

Pakendikeskuse ostujuht Kadri Vodi sõnul on veega aktiveeritava paberteibi üheks parimaks omaduseks selle tugevus. Tärklise baasil valmistatud liim tagab hea nakkuvuse, et kord kinnikleebitud kasti ei saa lahti võtta ilma teipi purustamata. “Kuna teip jätab eemaldamisel kastile tugevad jäljed, aitab see ära hoida selle, et keegi saaks kasti märkamatult avada ja uuesti sulgeda,” toob Vodi näite.

Seega võib öelda, et tegemist on ideaalse teibiga, mis tahes kastide kindlaks ja turvaliseks sulgemiseks. Küll aga tuleb meelde jätta, et teip ei sobi kasutamiseks miinuskraadide juures, sest külmaga liimaine ei aktiveeru.

“See teip on sada protsenti biolagunev ja öko, kuna see on tehtud paberist ja tärklise baasil liimist, ehk seda ei ole enne utiliseerimist vaja kastidelt eemaldada,” lisab Vodi. 

Teibi paneb tööle spetsiaalne aparaat

Pakendikeskuse masinate hooldustehnik Mikko Männiste paneb kõigile teibihuvilistele südamele, et lisaks teibile tuleb soetada ka spetsiaalne masin, mis paneb teibi tööle. “Aktiveerimata teibi rulli hoitakse masinas ning väljutatakse vastavalt seadme omadustele, kas manuaalselt kangist tõmmates või elektrimootorite abil. Kasutaja valib soovitud teibi pikkuse ning teibi liimipool kaetakse masinast väljutades ühtlase veekihiga, mis aktiveerub hetkega,” selgitab Männiste.

Hea on see, et kuna teibil olev liim hakkab kleepuma alles masinast väljutamisel ja ainult teipimiseks vajalikus ulatuses, siis ei pea tervet teibirulli korraga ära kasutama. Dispenseri küljes asub täidetav veepaak, mis hoiab liimi niisutusharjad alati õige niiskustaseme peal, mis omakorda tagavad ühtlase veega katmise. 

Kuna veega kokkupuutuvad masina osad on valmistatud plastikust ja roostevabast terasest ning kasutatakse isemäärivaid hooldusvabu lõiketerasid, jääb ära ka tüütu puhastamine või hirm, et midagi läheb rooste.

Just nii töötab veega aktiveeritav teip. Video: Pakendikeskus

Saad ise valida, kas tahad maksta palju või olla säästlik

Pakendikeskusel on pakkuda kolm erineva hinnaklassi ja omadustega seadet. “Kõige odavam ja lihtsam on täismanuaalne seade, kus kasutaja seadistab pöördkangi stopperi abil pealt paika soovitud pikkuse ning tõmbab kangi kuni eelnevalt seadistatud stopper kangi seiskab,” räägib Männiste. Kangi liigutamise ajal väljutatakse teipi ning kaetakse see ühtlase veekihiga. Kangi algasendisse tagasi liikumisel lõigatakse teip läbi. Kasutaja saab kangi juhtimisega valida ka lühemat või pikemat teibitükki vastavalt vajadusele.

“Keskmises hinnaklassis on pakkuda elektriline poolautomaatne seade, kus kasutajal on võimalus seadistada väljutama kahte eri soovitud pikkust teipi. Pikkuse reguleerimine toimub viie millimeetrise sammuga,” tutvustab ta. Lisaks on võimalus kasutada manuaalset reziimi erimõõduliste pikkuste jaoks. “Peale väljutamist lõigatakse teip automaatselt läbi.”

Premium hinnaklassis on saadaval täisautomaatne seade koos tootlikkust tõstvate funktsioonidega nagu teibi pikkuste ja koguste programeerimine ning pikkuste kombonatsioonide kuni 12 gruppideks määramine. “See võimaldab eri küljepikkustega kastide korral ainult ühe aktiveerimisega masinal ette anda vajalike pikkustega teibitükid, et pakendamisel kasutatakse teipi optimaalsel kogusel,” räägib Männiste. Ta lisab, et sellele seadmele on võimalik lisavarustusena paigaldada ka lasermõõtja, mis mõõdab teibitava kasti ning annab vastavalt õige pikkusega lõigatud teibid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.