Uued tuuled pakendimaailmas: kolimiskastid, mis meeldiksid isegi lehmadele!

Pakendikeskuses müüdavate murusisaldusega kastide algmaterjal ei tule õnneks lehmade söögialalt, vaid sellistest kohtadest, kus seda jääb lihtsalt üle.Foto: Shutterstock

Uuendused ja keskkonnasõbralik lähenemine on kuum teema igas vallas – nii ka pakendimaailmas, kus on üheks revolutsiooniliseks alternatiiviks kastid ja ümbrikud, mis osalt tehtud murust. Pakendikeskuse spetsialistid selgitavad, milliseid alternatiive on traditsioonilisele puidupõhisele papile.  

Pakendikeskuse keskkonnakonsultandi Siret Kapaku sõnul on viimasel ajal rohkelt kõlapinda saanud taastuvatest toorainetest pakendid ja pakkematerjalid. Palju on räägitud erinevatest taimeosadest ja muudest põllumajandusjääkidest valmistatud bioplastide tootmisest, vähem aga  puidupõhise paberitööstuse alternatiividest. “Puulehtede või muru kasutamine paberi tootmiseks on üheks selliseks näiteks,” tõdeb Kapak. 

Pakendikeskuse ostujuht Jelena Andrijevski nägi murust kaste ühel messil ja tal tekkis kohe idee need Eesti turule tuua. “Sellise tooraine idee, kus tselluloosile lisaks kasutatakse ka muru, oli juba iseenesest väga atraktiivne. Lähemalt uurides sain kinnitust, et see toode peab kindlasti olema meie portfellis, kuna Pakendikeskuse kliendid on väga erineva spetsiifikaga ja meil on vaja pakkuda mitmeid erinevaid lahendusi,” tõdeb Andrijevski. 

Ajas muutuvad prioriteedid 

Alternatiivsete pakendimaterjalide valik võib aga veelgi suureneda, sest suureneb keskkonnateadlikkus ja arenevad tehnoloogiad. Samuti on muutumas tarbijate eelistused ja ettevõtete eesmärgid. “Tulevik näib olevat alternatiivtoodete päralt, kus näiteks traditsioonilised puidupõhised paberümbrikud asendatakse keskkonnasõbralikumate ja jätkusuutlikumate materjalidega, sealhulgas muru ja muude looduslike materjalidega,” räägib Pakendikeskuse ostujuht Ülle Jakobson. 

Taastuvatest toorainetest tehtud pakendid ja pakkematerjalid, mis aitavad jätta meist maha väiksema ökoloogilise jalajälje, on üha enam saanud ka Pakendikeskuse klientide prioriteediks. 

Murulisandiga pabertooted on populaarsed nende klientide hulgas, kes eelistavad jätkusuutlikke kaubamärke ja ettevõtteid. Lisaks piiluvad agaralt nende poole toidu- ja joogitööstus, ürituste planeerijad, kunstnikud ja käsitöölised ning erinevad nišiturud.

Pakendikeskuse tootevalikud on praegu sellised murusisaldusega kastid ja ümbrikud. Foto: Pakendikeskus

Näiteks on murukiu kasutamise plussiks, et see vähendab tselluloosi tootmiseks metsaraiet, samas läbi biojäätmete väärindamise vähendatakse jäätmeteket. Samuti on murukiust pakendid ümbertöödeldavad. “Minnes teemasse veel sügavamalt, siis selliste kastide tootmise käigus eraldub vähem CO2 ning kasutatakse vähem vett,” toonitab Andrijevski. 

Vett kasutatakse murukiust pakendimaterjali tootmisel tselluloosist pakendimaterjali tootmisega võrreldes keskmiselt 80-85 protsenti vähem ning maakasutusest tingitud negatiivne mõju mulla kvaliteedile on umbes 92 protsenti väiksem. 

Kapak tõdeb, et materjal ei ole tegelikult pakendi juures ainus nüanss, mida keskkonnateadlik tarbija jälgida võiks. Oluline on kogu pakendi elutsükkel, mistõttu tasub ühekordsetele pakenditele eelistada korduskasutavaid ning ümbertöödeldatavast materjalist valmistatud pakendeid.

Saada teele murust kast või ümbrik

Kuigi muru ja muud looduslikud materjalid võivad tulevikus kasvada, on näiteks tavalised puidupõhised paberümbrikud endiselt väga tõhusad ja odavad valikud. “Alternatiivsed tooted peavad olema ka vastupidavad ja pakkuma samasugust kaitset pakendatavatele toodetele. Palju sõltub ka sellest, kuidas uued tehnoloogiad ja materjalid arenevad ning kui konkurentsis hinnaga ollakse,” selgitab Jakobson.

Pakendikeskus on praeguseks oma tootevalikusse võtnud murusisaldusega ümbrikud. 

Neid on tootevalikus kahte erinevat mõõtu. Ümbrik on toodetud kuni 70 protsenti taaskasutatud rohukiust valmistatud paberist ja selle sees on mullikile, mis on eraldatav, et jäätmete sorteerimine oleks lihtsam.

Lisaks on Pakendikeskuse tootevalikus muudetava kõrgusega lainepappkast, mille valmistamisel on kasutatud kuni 30 protsenti murukiudu ja taaskasutatud paberit. Lähiajal on plaanis võtta tootevalikusse rohkem erineva suuruse ja kujuga kaste. Eraldi tulevad tootevalikusse ka e-kaubandusele mõeldud kastid.

Kas sina oled juba proovinud osaliselt murust tehtud pakendeid? Foto: Pakendikeskus

Kas teadsid, et 

murupaber ei konkureeri loomasöödaga, kuna rohi tuleb teistelt aladelt.

murupaber on taaskasutatav.

murupaber on kompostitav.

rohukiud toorainena säästab võrreldes puiduga kuni 75 protsenti CO2  ja umbes 6000 liitrit vett ühe tonni murupaberi tootmiseks ning ei nõua kemikaalide kasutamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.