Aita vähendada prügi tekkimist ja kasuta sündmustel ühekordsete nõude asemel panditopse

Panditopsi valikus on nõusid taldrikutest pokaalideni.Foto: Rene Lutterus

Eesti Pandipakend avas äsja Baltikumi suurima korduskasutatavate panditopside ja -nõude pesemise ning rendikeskuse. Lahenduse eesmärk on lõpetada üritustel loodusvaenulike ühekordsete nõude kasutamine ja vähendada prügi tekkimist kümnete tonnide võrra.

Valik taldrikutest pokaalideni

Keskkonda reostavaid ühekordseid nõusid asendavad nüüd Eesti Pandipakendi korduskasutatavad Panditopsi tooted, mille hulgas on pokaalid, erineva mahutavusega topsid, taldrikud ning kausid. Toitlustajate ja ürituste korraldajate tagasisidest lähtuvalt tootevalik lähiaastatel kindlasti laieneb.

Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba lausus, et Eestis toimub igal aastal umbes 600 avalikku üritust, kus tekitatakse ainuüksi ühekordsete topside kasutamisega 68 tonni prügi. Lisades sinna juurde ka nõud ja söögiriistad, on prügi kogused veelgi suuremad.

“Selle enam kui 70 tonni prügi ringlusse võtmiseks puuduvad Eestis võimalused, mistõttu lõpetavad ühekordsed nõud oma umbes 15-minutilise elukaare põletusahjus või prügimäel. Soovime jätta koos keskkonnast hoolivate ürituse korraldajatega sellise raiskava tarbimise minevikku,” tõi Kabra välja rendikeskuse tähtsuse.

Foto: Rene Lutterus

Vananenud pandinõud suunatakse tagasi ringlusse

Eesti Pandipakendi korduskasutatavad panditopsid ja -nõud peavad vastu 100 kasutuskorda, mõned tooted lausa 500 korda. Rohkete kasutuskordade tõttu kaubandusliku välimuse minetanud nõud suunab taaskasutusorganisatsioon Eesti Pandipakend tagasi ringlusesse, kus nendest valmistatakse samaväärne uus toode.

Kõik Panditopsi korduskasutatavad nõud pestakse spetsiaalselt selleks kohaldatud tööstuslikus tunnelpesumasinas, kus kasutatakse professionaalsetele nõudepesumasinatele sobivaid pesu- ja loputusvahendeid vastavalt veetüübile. Kõik pandinõud pestakse 82-kraadise veega ja kuivatatakse seejärel 94-kraadise õhuvooluga. Puhastamisel lähtutakse ka viiruse tõkestamise juhistest, mille järgi hävineb näiteks koroonaviirus pindadelt 90 kraadi juures 2 minutiga. Pestud nõusid testitakse spetsiaalse luminomeetriga, et tagada pandinõude laitmatu puhtus.

Lihtne ja kiire teenus

Korduskasutatavate panditopside ja -nõude kasutamise eest avalikel sündmustel vastutavad nende korraldajad. Eesti Pandipakend pakub neile võimalust nõusid lihtsalt rentida või lahendada rentimine koos kogumisteenusega. Kogumisteenus ürituse korraldajale erineb renditeenusest peamiselt selle poolest, et pandinõude jaotamisega  toitlustajatele, nende kokku kogumisega külastajatelt ja pandiraha tagastamise eest üritusel kohapeal hoolitseb Eesti Pandipakend.

“Panditopside- ja nõude kasutamine ühekordsete nõude asemel on üks olulisematest sammudest Eestis toimuvate mis tahes suuruses ürituste keskkonnahoidlikumaks muutmisel. Sealjuures ei saa aga unustada ürituse külastajate mugavust ja seepärast oleme Panditopsi teenuse arendanud kõigile juba tuttava pandisüsteemi eeskujul – väljastatud pandinõule lisab festivalil kaupleja tagatisraha, mis makstakse tarbijale pärast nõu tagastamist täies ulatuses tagasi. Korduskasutatavad nõud tunneb ära üleriigilise pandisüsteemi logo järgi. See on nii kauplejate kui tarbijate jaoks lihtne, läbipaistev ja mugav,” ütles Karba.

Kõik Panditopsi tooted on valmistatud Euroopa Liidus ning enamuses polüpropuleenist. Tänu sellele on need vastupidavad,  ohutud kasutamiseks kõiksuguste (sh kuumtöödeldud) toiduainetega, taluvad kuni 100-kraadist kuumust ning on ka pesumasina ja mikrolaineahju kindlad. Panditopsi tooted vastavad Euroopa Liidus kehtivatele standarditele. www.panditops.ee

Panditops on Eesti Pandipakendi kaubamärk. Eesti Pandipakend on loodud 2005. aastal pakendiseaduse ajendil joogitootjate, -maaletoojate ja Eesti Kaupmeeste Liidu poolt ning tegutsetakse  Keskkonnaministeeriumi akrediteeringu alusel. Taaskasutusorganisatsioon tegeleb üle-eestiliselt tagatisrahaga joogipakendite kogumise ja ringlusse suunamisega, millele on nüüdsest lisandunud korduskasutatavate panditopside ja nõude renditeenus. Eesti Pandipakendiga on liidetud 384 pakendiettevõtjat , 1260 kaupmeestele kuuluvat tagastuskohta ning 448 HoReCa sektori korjekohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.