Korduskasutuspäev: tasuta ekskursioonid pandipakendi käitluskeskuses

Eesti Pandipakend avab ülemaailmsel korduskasutuspäeval Baltikumi suurima korduskasutatavate panditopside ja -nõude pesu- ja rendikeskuse. Sel puhul toimuvad ka ekskursioonid Eestis ainulaadsesse pandipakendite käitluskeskusesse, kus tutvustatakse pandiga plast- ja klaaspudeli ning plekkpurgi ringlussevõtu ahelat.

Eelregistreerimisega ekskursioonid toimuvad kolmapäeval, 16. juunil igal täistunnil alates kell 15.00. Päeva viimane ekskursioon algab kell 18.00 ja lõppeb kell 19.00.

Ohutusnõuete tõttu ei võõrustata eelregistreerimata külastajaid ja seetõttu palutakse kõigil huvilistel end registreerida siin.

Ringkäigu kestus koos juhendatud ekskursiooniga on üks tund. Oodatud on kõik suured ja väikesed loodusesõbrad alates viiendast eluaastast.

Kohtade arv gruppides on piiratud. Korraga võõrustatakse 30 inimest, kes jaotatakse ekskursioonile minemise ajaks kahte väiksemasse gruppi. Kogunemine tomub õues mugavas kuppeltelgis, kust liigutakse pärast sissejuhatust koos edaso käitluskeskusesse.

Eesti Pandipakendi lahtiste uste päeval osalemine on tasuta.

Tulevik on korduskasutamise päralt

Ühekordse nõu keskmine kasutusaeg on 15 minutit. Pärast seda lõpetab nõu oma elukaare prügilas või põletustehases.

Ülemaailmne teadlikkuse tõstmise päev, mida korraldatakse, et propageerida korduskasutust ning soodustada ühekordse plasti kasutamise vähendamist, sai alguse Suurbritanniast. Algselt kraanivee propageerimiseks algatatud kampaania on nüüd leidnud kõikjal sooja vastuvõtu ning keskendub lisaks pudelivee tarbimise vähendamisele ka muudele korduskasutuslahendustele.

Panditopside- ja nõude kasutamine ühekordsete nõude asemel on üks olulisematest sammudest Eestis toimuvate mis tahes suuruses ürituste keskkonnahoidlikumaks muutmisel. 

Eestlased on tõelised festivalihundid. Igal aastal toimub meil siin umbes 600 avaliku üritust, mida külastab 1,5 miljonit inimest. Suurtel üritustel, kus on palju rahvast, tekib paratamatult ka palju prügi. Ainuüksi ühekordseid topse kasutades tekitatakse üritustel 68 tonni prügi. Lisades sinna juurde ka nõud ja söögiriistad, on need kogused veelgi suuremad. 

Korduskasutusega nõud aitavad seda kõike vältida ja vähendavad meie keskkonna jalajälge. Üks võimalus on minna järgmisele festivalile oma nõud kaasas, kuid see võib lõpuks kujuneda üsna tülikaks. Õnneks on siiski olemas ka loodussõbralikke alternatiive ning üks neist on tehtud sinu jaoks hästi mugavaks.

Panditops asendab üritustel ressursse raiskavad ühekordsed nõud

Korduskasutatavate panditopside ja -nõude lahendus on arendatud kõigile juba tuttava pandisüsteemi eeskujul – väljastatud pandinõule lisab festivalil kaupleja tagatisraha, mis makstakse külastajale pärast nõu tagastamist täies ulatuses tagasi. Eesti Pandipakend peseb kasutatud nõud puhtaks ja väljastab need järgmistel üritustel toitlustusteenust pakkuvatele ettevõtetele korduskasutuseks.

Panditopsid ja -nõud peavad vastu 100 kasutuskorda, mõned tooted lausa 500 korda. Rohkete kasutuskordade tõttu kaubandusliku välimuse minetanud nõud suunab taaskasutusorganisatsioon Eesti Pandipakend tagasi ringlusesse, kus nendest valmistatakse samaväärne uus toode.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.