”Võib mingi viga juhtuda, kui taara jääb maha” lapsed räägivad taarast ja sellest, kas pudeleid viies võib rikkaks saada

Fotol Axel

Kes teie peres või tutvusringkonnas viib taarat automaati? On see täiskasvanute töö või hoopis laste ülesanne, mille eest nad ka tasu saavad? Viis last rääkisid põhjustest, miks nemad viivad pandipakendid taaraautomaati ja mida tagasi saadud rahaga pihta hakkavad. 

Selle aasta esimese üheksa kuuga kogus Eesti Pandipakend kokku ja suunas ringlusesse 250 miljonit ühekordse kasutusega pandipakendit. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tagastasid keskkonnateadlikud tarbijad kümme protsenti rohkem pandipakendeid. Paljud neist, kes taarat automaati viivad, on lapsed. Mida arvavad lapsed ise taarast ja selle kogumisest…

Kas sina viid kodus taarat? 

Rosanna (8): Jaaa. Issiga koos. Issi tuleb minuga koos. 

Oskar (10): No me viime. Ma ei vii, me viime. Tavaliselt viime koos issiga. Umbes iga kolme nädala tagant viime.

Minnamari (6): Jah, sest selle eest saab raha ja midagi osta. 

Mehis (10): Kui me linna läheme autoga, siis me viime vahest taarat automaati. 

Axel (6): Mina viin koos issiga, sest muidu on kodus pudeleid väga palju. 

Miks peab taarat sorteerima ja automaati viima? 

Rosanna: Eeee… Et raha saab ja säästab loodust. See automaat teeb katki pudelid ja siis teeb uued pudelid sellest. 

Oskar: Et loodust hoida. Et plastik ei läheks…. Et kui sa ühe korra plastpudelit kasutada, sa ei viska seda lihtsalt ära prügisse, seda saab uuesti kasutada. Uusi pudeleid ja nt Nike tegi pudelitest pluuse. Klaasist saab ka uusi asju teha, klaas sulatatakse ära ja tehakse sellest lihstalt uus pudel. Enne puhastatakse see ära ka.

Axel: Jaa! Sest sorteerimine, (mõtleb hetke) no nii igaks juhuks. No selleks, et asjad oleksid ikka ühes kohas, muidu läheb sassi. 

Minnamari: Selleks, et need ei satuks segamini teise prügiga. Muidu võib mingi viga juhtuda, kui taara jääb maha. Ma olen näinud, et taara on maas.

Mehis: Sellepärast, et seda saab sulatada ja taaskasutada. Sellest saab teha igasuguseid asju. Uusi pudeleid ja muid asju. 

Kui suur on kõige suurem summa, mille oled taara viimise eest tagasi saanud? 

Axel: Hmm, ma ei teagi, see oli vist üks prügikott täis taarat. Aga ma ei mäleta, kui palju raha see oli. 

Rosanna: Umbes 12 eurot. 

Oskar: Mingi 5 või 10 eurot isegi. No pane mingi 7.

Minnamari: Ma ei mäleta. Emme ütleb, et kümme olen kindlasti saanud. 

Mehis: Ma arvan, et see oli 9.20 vist. 

Mida sa taara eest tagasi saadud rahaga tavaliselt teed? 

Rosanna: Krõpsu ostan. Kohe läheme issi ja vennaga poodi ja ostame krõpsu.

Oskar: Ostan sööki. Söögi all ma mõtlen krõpsu.

Minnamari: Jäätist olen ostnud. Ma rohkem ei mäleta.

Mehis: Me jagasime selle raha kolme peale ära ja siis me saime igaüks poest selle raha eest midagi valida. Aga iga kord ma ei osta poest midagi, vaid viin selle raha koju ja kogun. Siis me lihtsalt kogume ja hiljem vaatame, mida selle eest ostame. Aga kui me ostame kohe midagi, siis mingeid väikeseid maiustusi. 

Axel: Ma panen selle raha põssasse ja siis ma alles hakkan mõtlema, mida ma selle eest ostma hakkan. Ma ei raiska seda kohe ära.

Kas taarat viies võib rikkaks saada?

Rosanna: Jaa. Krõpsurikkaks. 

Axel: No natuke isegi võib. Seda peab siis väga palju koguma. 

Minnamari: Ma ei tea. Võib-olla, äkki saab. Kui näiteks seda raha koguda, siis võib saada, kui sul näiteks ei ole või sa ei jaksa käsitsi pesta, siis äkki saab pesumasina. 

Oskar: Mkmmm. Ei saa. See tavaline plastpudel on 10 senti ühe pudeli eest, mkmm, ei saa. Rikkaks ei saa, kui sulle just 3 eurot ei anta ühe pudeli eest. Kui sa koguaeg raha kõrvale paned ja seda 80 aastat järjest teed, siis võib võib-olla taaraga rikkaks saada.

Mehis: Jah! Sellepärast, et kui sa seda kogud hästi palju, siis sa võidki rikkaks saada. No, et kui sa paned selle raha kõrvale, mitte ei osta selle raha eest uusi jooke. Kui me oleks kogu seda raha kogunud, siis meil oleks juba mitusada eurot. 

Mehise väike vend Maanus (8) hüüab vahele: Ei, 70 eurot. 

Mehis: Ei ole, ikka mitusada eurot oleks.

Maanus: olgu, 200 eurot! Nagu meie naabril näiteks oli kõige suurem tšekk mingi 74 eurot. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.