Andres Nöps: “Mul ei ole suva diisliga tossutamisest”

Andres Nöps oli üks esimestest julgetest tiimijuhtidest Solaride’is ning sellest ajast peale on tema kogemused olnud projekti jaoks hindamatud. Suuname pilgu Solaride’i meeskonda, et rääkida elektroonikavõlur Nöpsiga sellest, millest temal suva ei ole. 

Insenerist ettevõtjaks

Alustame algusest. Kuidas jõudis Nöps inseneri ametini? Esimesed alged inseneeria huvist ilmnesid juba lapsepõlves, kui jõuludeks saadud mänguautod ei sobinud ainult mängimiseks, vaid ka laiali lammutamiseks, et näha, kuidas auto on kokku pandud. 

Kuigi gümnaasiumi lõpus ei olnud ta päris kindel, mis erialale näpp peale panna, sai Nöpsi siht kindlaks, kui TalTechi Tartu kolledžis avati uus eriala – küberfüüsikalised süsteemid. Kuulujutud, et tegemist on üpris väljakutsuva õppekavaga ei heidutanud teda ja seda loomulikult põhjusega.

Tegemist on siiski entusiastiga, kes ei löö risti ette millegi ees ning neli aastat hiljem saigi ta end inseneriks nimetada. Eksite, kui arvate, et eesmärk piirdus bakalaureuse kraadi omandamisega – talle ei piisanud, ta pürgis veel kaugemale!

Nöps alustas magistriõpinguid Eesti Maaülikoolis, ettevõtluse ja ökonoomika erialal. Ta mõistis, et lisaks inseneeriale ei ole tal suva ka keskkonna käekäigust ning asutas aasta tagasi Negavati konkursi raames ettevõtte, mis tegeleb liitiumakude upcycle’imisega.

Lithium Up!-i põhimõte on, et kõiki jäätmejaama sattuvaid akusid võiks testida, et näha, kas need töötavad. Nöps viis jäätmejaamas läbi eksperimendi, mille käigus akusid testiti ning selgus, et üle poolte akudest võiksid minna teisele ringile.

Seetõttu on Nöps koos jäätmejaama elektroonikaosakonnaga loomas süsteemi, mis paneks ringluse käima ning annaks akudele uue elu, n-ö eraldades terad sõkaldest. 

Kuldsete kätega meistrimees 

Lisaks roheettevõtlusele on Nöps ehitanud oma koju ka päikesepargi ning päikese jõul liikuva golfikäru.

 “Kaua sa ikka saad fossiilkütust kasutada? Tuleb liikuda edasi alternatiivsete allikate juurde ning päike on selleks väga hea,” kommenteerib Nöps.

Nimelt ei usu ta keskkonda reostavasse energiaallikasse, vaid tahab valida keskkonnasõbralikuma tee. Täpselt samal põhjusel ei näe teda ka Tartu tänavatel diiselautoga tossutamas, tema truuks sõiduvahendiks on elektriauto.

Meie Nöps on hea näide inimesest, kellel ei ole suva. Ta on leidnud oma südameteema ning on agaralt asunud selle nimel tööle, leides erinevaid viise, kuidas midagi ära teha. Kui ka Sinul ei ole suva, siis vaata lähemalt, kuidas ka Sina võiksid leida endale olulise teema!

Autorist: Alice Veedla on Tartu Ülikooli ajakirjanduse- ja kommunikatsioonitudeng ning Solaride’i meeskonna liige, kes huvitub rohelisest eluviisist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.