Korralik pann on maitsva toiduelamuse aluseks. Kui panni suurusega saab veel ehk kuidagi hakkama, siis pann, kuhu toit külge hakkab või mille põhi kummi on tõmmanud, on koka jaoks tõeliseks nuhtluseks. Kuidas valida panni, millel valminud toit pakub nii kokale endale kui kogu tema perele parimaid maitseelamusi?
Tavalise köögis toimetaja jaoks on kõige olulisem, et toit ei hakkaks panni külge kinni. Nakkumisvastaseks katteks kasutatakse erinevaid materjale: keraamikat, terast, emaili, titaani ja teflonit.
Tasub teada, et näiteks keraamilise kattega pann talub suuremat kuumust kui teflonpann, mis võib kõrgetel temperatuuridel kumeraks tõmbuda. Malmpanni kasuks räägib vastupidavus – selle pinda ei kahjusta ka metallist tarvikud. Samamoodi on väga vastupidavad teraspannid, pealegi sobivad need ka ahjus kasutamiseks. Seevastu emailikattega tuleb olla hoolas, kuna see ei talu teravamaid köögiriistu.
Kui palju kasutatav teflonpann loodi just selleks, et toit panni külge kinni ei jääks, siis tänapäevased pannide kattematerjalid tagavad enamjaolt kõik toidu mittenakkumise.
Panni keskmine eluiga on 3–5 aastat, olenevalt sellest, kuidas seda hooldada.
Millisel pliidil panni kuumutad?
Panni valides tasub arvestada, milline pliit sul kodus on. Osade pannide puhul pole vahet, millise pliidi peal seda kasutatakse, küll aga ei pruugi kõik gaasipliitidele mõeldud pannid toimida uuematel induktsioonpliitidel. Induktsioon põhineb magnetitel, mistõttu esimene nõue pannile on, et selle põhi peab sisaldama rauda – ehk induktsioonpliidile sobivad hästi terasest või malmist pannid.
Elektripliit on vähem nõudlik ehk spetsiaalseid panne ei vaja – küll võiks eelistada elektripliidil roostevabast terasest, sileda põhjaga ja võimalikult kerget panni, et mitte kriimustada pliidi pinda. Eriti tuleb just keraamiliste plaatidega pliidi puhul tähele panna, et toiduvalmistamisnõud selle pinda liigselt ei kraabiks.
Kolmas levinud pliit meie majapidamistes on gaasipliit, mis tahab panni, mis jaotaks kuumust võimalikult ühtlaselt. Seda teeb suurepäraselt roostevabast terasest pann, mis sisaldab kihtidena ka alumiiniumit või vaske. Gaasipliidil kasutatava panni puhul tuleb kindlasti tähelepanu pöörata, et see taluks piisavalt kõrget temperatuuri, ilma et hakkaks deformeeruma.
Õhukese või paksu põhjaga pann?
Kui pliit on üle vaadatud, siis tekib järgmine küsimus: kas osta õhukese või paksu põhjaga pann? Pea meeles: õhuke pann hakkab kiiremini küpsetama ja sobib seega väga hästi toidu soojendamiseks, kuid sellisel pannil võib tekkida rohkem selliseid kohti, kuhu kuumus koguneb, mistõttu võib näiteks gaasipliidil valmistatav toit mõne koha pealt juba kõrbema minna, samal ajal kui teises kohas pole veel küpsemise lähedalgi.
Krõbeda, kuldpruuni ja maitseküllasema toidu saamiseks on hea paksupõhjaline pann, kuigi selle kuumenemine võtab kauem aega. Samas püsib toit paksupõhjalisel pannil kauem kuumana ning toit küpseb mõnda aega edasi ka siis, kui pann otseselt tulelt maha tõsta.
Kuidas panni hooldada?
Hoolduse koha pealt nõuab kõige rohkem tähelepanu malmpann, mis vajab aeg-ajalt rasvainega sissemäärimist ning ahjus põhjalikku läbikuumutamist. Pärast panni kasutamist ei tasu toitu pannile seisma jätta. Küll võib malmpanni rahus pesta ja küürida, aga nõudepesumasinasse seda panna ei tasu. Kui pann on pestud ja kuivatatud, tuleks see taas rasvainega kergelt üle määrida.
Teraspanni on õigem puhastada vee asemel hoopis jämeda soolaga. Sool imeb pannile jäänud vana rasva jäägid endasse. Kui protseduur soolaga on lõpetatud, tuleb pann vähese õliga sisse määrida, et panni pinnale ei saaks tekkida roostet. Vesi ei ole teraspanni kõige suurem sõber, kuna hakkab tekitama roostet, mis rikub toidu maitset.
Kõige lihtsam on hooldada mittenakkuva pinnaga panne, mis parimal juhul ei vaja muud hooldust kui kuiva lapi või majapidamispaberiga ületõmbamist. Kui pann on väga must, võib neid pehme nuustikuga pesta. Sisseõlitamist need pannid ei vaja.
Kokkuvõtteks mõtle:
- Milline pliit sul kodus on?
- Mille jaoks sa panni peamiselt kasutad?
- Kui palju sa tahad aega kulutada panni hooldamisele, et see võimalikult kaua vastu peaks?