Ülesöömine, tarbetud kingid ja suur stress – kuidas veeta jõulud säästlikumalt nii tervisele, keskkonnale kui rahakotile?

Ülesöömise ja emotsiooni pealt ostmise vältimiseks on üks hea nipp – panna enne poodi minekut kirja, mida on lauale vaja.Foto: Shutterstock

Sel nädalavahetusel ongi jõulud, mis on tuntud ka kui üks suurimaid tarbimispühasid, mil inimesed istuvad mitu päeva laua taga, söövad, naudivad ja teevad üksteisele kingitusi. Seejuures ei pruugi paljud mõelda, milline jalajälg on sellel keskkonnale või ehk saab peo käigus ikkagi säästlikumalt läbi ajada.

Ajakirjanik Martin Hanson ja Rimi kliendisuhete juht Anette Metmelts arutlesid Rimi podcast’is, kuidas veeta pühad jätkusuutlikult ja tarbida säästlikult. Teeme nende jutust väikese kokkuvõtte. 

Vajaduspõhine kinkimine

Kingituste tegemine on nii tugevalt jõulutraditsioonidesse juurdunud, et tihti inimesed ei mõtlegi, kas kingi saajal üht või teist eset üldse vaja on. Kingituste tegemine ei peaks olema ohjeldamatu, vaid vajaduspõhine ja praktiline. Näiteks võib inimeselt küsida, mis talle antud hetkel ära kuluks ja kui midagi konkreetselt vaja pole, siis on üks võimalus kinkida talle koosveedetud aega, kogemusi või mõne hea söögielamuse. 

Teine võimalus on suunata ressurss hoopis neile, kellel on abi vaja. Näiteks võtta konkreetne summa, mille perekond plaanib kulutada kingitustele, ja annetada see hoopis mõnele organisatsioonile. 

Planeerimine ja läbirääkimine

Ülesöömise ja emotsiooni pealt ostmise vältimiseks on üks hea nipp – panna enne poodi minekut kirja, mida on lauale vaja. Selleks saab teha pereringis väikese küsitluse, kes mida soovib – näiteks tahavad ühed sealiha ja teised verivorsti ning sülti ei soovi keegi. Siis ei ole vaja seda ka osta. 

Äkki on lugu hoopis selline, et lähed jõule pidama sõprade juurde ja paljud on juba enne kõhu täis söönud – siis ei olegi vaja nii rikkalikku lauda katta ja saab panna välja ainult suupisted. Nii ei teki olukorda, et laud on toidu all lookas, vaid seal on ainult söögid, mida keegi soovis, ja need süüakse ära. 

Planeerimise poolelt aitab kaasa ka e-poest tellimine – võib-olla jäävad siis emotsionaalsed ostud ära. Üheks plussiks on siin ka ajasääst ja eelarvesse püsima jäämine, sest veebi vahendusel ei teki tungi haarata kaasa mõttetut tühja-tähja. Lisaks saab hoida kokku autosõidult – sina ei pea oma autot hoovist välja ajama, vaid kaubad toob kohale kuller, kes niikuinii juba ringi sõidab. 

Tervislik laud nii sulle kui keskkonnale

Ka jõuluajal võiks toidulaud olla mitmekesine. Rimis on reedeti kõik puu- ja köögiviljad 15 protsenti soodsamad ning see julgustab valima pühadelauale ka rohkem värskeid toiduaineid. Võib-olla on nüüd aeg proovida eksootilisemaid vilju, mis tavaliselt toidukorvi ei satu. Ka see on viis, kuidas planeerida oma ostusid ja teha tervislikumaid valikuid. 

Üks viis, kuidas panustada loodusesse, on valida lauale rohkem taimset toitu. Siin tuleb aga mängu see, kust toiduaine on toodud – kas kodumaalt või näiteks kaugelt Lõuna-Ameerikast. Teisalt võid süüa kohaliku maheveise liha, kes on toitunud suvel rohumaadel – see on koht, kus eelistada pigem kohalikku ja mahedat. Rimis on “Talu toidab” müügialad, kus leiadki kohalikult toodetud toiduained ning saad neid ostes panustada keskkonna säästmisse.  

Tervist säästad liikudes!

Rahvasuu räägib, et korralik jõulupidu on see, kus istutakse kaksteist korda lauas. Kaksteist korda võib seal istuda küll, aga vahepeal tuleks end ikka liigutada. Näiteks võib võtta kogu perega ette ja minna jalutama rabasse, metsa või mere äärde. Eestis on jalutuskäikude tegemiseks palju kergliiklusteid ja loodusradu. Värske õhk ja liikumine turgutavad seedimist ning tõstavad meeleolu. 

Osades peredes on traditsioon käia jõulude ajal surnuaias, et esivanemate haual küünal põlema panna. Ka see teeb toidulaua taga istumisse väikese pausi. Kui jaksu ei ole, ei pea võtma ette pikemat rabamatka, aga väiksemgi aktiivne tegevus tuleb igal juhul kasuks. 

Kuidas säästa suures virvarris pühademeeleolu?

Kui pere- või sõpruskond on suur, siis ei ole hea mõte jätta kogu kokkamine ühe inimese õlule. See, kui kõige oskajamaks kokaks valitud inimene peab veetma pühad suuresti köögis, võib tema pühademeeleolu täielikult rikkuda. 

Hea viis, kuidas vähendada söögitegemisega kaasnevat stressi, säästa kõigi meeleolu ja tunda heameelt koostööst, on jagada söögitegemise ülesanded omavahel ära. Samamoodi saab ka poes käimised otstarbekamalt jagada või veel parem – ehk on kellelgi mõned toiduained eelmisest söögilauast juba valmis või üle jäänud. 

Et veeta jõulud säästlikumalt ja rahulikumalt, ei ole vaja kannatada kitsikust ega pühaderõõmu uhke söögilaua või kinkide arvelt pärssida. Kui nutikalt mõelda, siis võib selguda, et lihtsate planeerimisnippidega saab teha kokkuhoiu mõttes suuri muutusi, mis tulevad kasuks nii keskkonnale kui sinu rahakotile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.