Klaarime segadust: millisesse prügikonteinerisse visata teibitud papp või kastmene salatikarp?

Foto: Shutterstock

Paljud meist on ilmselt mõelnud, et kääriks käised üles ja võtaks prügi sorteerimise lõpuks tõsisemalt ette. Isegi erinevad kogumiskohad on kodus juba välja mõeldud, aga siis tekib nõutus. Kuhu näiteks panna teibitud pappkast või millisesse prügikasti visata jäätisepaber ja õline heeringakarp?

Pappkastilt tuleb teip eemaldada

Kõige olulisem on teada, et kõik, mis ei ole toode, on pakend. Näiteks kui ostad uue televiisori, siis kile, penoplast, pappkarp ja kõik muu, mis teleka kaitseks on karpi pandud, on pakend, mis tuleb eraldi kokku koguda ja vastavasse konteinerisse viia. 

Kõige lihtsam on muidugi pandimärgiga pakendi kogumine, millega inimesed ka päris usinalt tegelevad. See on lihtne ja arusaadav. Hea on teada, et pandimärgiga pakendeid saab tagastada koos korgiga, kuna tegemist on pakendi osaga ning see kuulub tagastamisele nagu pudelgi.

Igapäevased pakendid, mis koosnevad mitmest materjalist, tuleb võimalusel eraldada. Nende hulka kuuluvad näiteks pakiautomaadist sageli saadavad teibitud pappkastid. Samamoodi tuleb eemaldada ka jogurtitopsilt ümbris ning klaaspakenditelt korgid ja kaaned. Tetrapakenditele võib jätta korgid peale.

Toidupakendid tuleb loputada

Joogikartong, millest tetrapakendid valmistatakse, on üldse keeruline materjal, mis nõuab ümbertöötlemiseks erilahendust, kuna koosnevad mitmest erinevast materjalist. Seega eriti teadlik tarbija valib ühest materjalist või lihtsamini tükkideks võetavatest eri materjalidest tehtud pakendeid.

Toidupakendid tuleks enne kogumiskasti panemist ära loputada. See ei tähenda, et tuleks põhjalikult pesta, kuid pakend võiks toiduainetest vaba olla, et see kogumispunktis tühjenduskorda oodates haisu levitama ei hakkaks. Kui pakendit on keeruline toiduainetest puhastada, siis ei ole selle pakendi koht pakendijäätmete konteineris.

Hea on teada, et lisaks jäätmejaamadele saab paljusid tooteid viia kaupluste juurde. Näiteks ravimid võib viia apteeki, lambipirne võtavad vastu mitmed elektroonika- ja ehituspoed, nagu K-Rauta, Euronics ja teised. Patareisid saab viia kaupluste kogumiskastidesse ning kui kodus on katkist, kuid osadeks lammutamata tehnikat, nagu näiteks praeahi, siis selle saab tasuta viia jäätmejaama.

Riideid saab annetada heategevusorganisatsioonidele, kuid siinjuures tuleb meeles pidada, et sellisel juhul peavad riided olema puhtad ja korralikud. Riided ja jalatsid, mis annetamiseks enam ei kõlba, tuleks panna segaolmejäätmetesse.

Ilutoodete pakenditest toodeti ilmastikukindlaid peenrakaste

Omapoolse panuse pakendiplasti kogumisse on andnud ka Rimi, kes koostöös Neulari ja Garnieriga on võtnud eesmärgiks teavitada inimesi, kuidas ilutoodete pakendeid sorteerida.

Kolm kuud kestnud kampaania tulemusena koguti üle 150 kilogrammi plastikut, millest Neular tootis 30 ilmastikukindlat peenrakasti, mis kingiti kolmele Tallinna kogukonnaaiale: Priisle aiale Lasnamäel, Aafrika aiale Juhkentalis ja Pääsküla aiale.

Taaskasutatavast plastikust uusi tooteid valmistav Neular otsib pidevalt viise, kuidas kokku koguda ja sorteerida kasutatud plastpakendeid, mis muidu olmeprügi hulgas prügimäele või põletusse rändaks.  

Ometi on liigiti kogutavat materjali lihtsam uuesti ringlusesse võtta. Sügisel toimub kampaania taas ning kõik ilutoodete pakendid on oodatud kolme Tallinnas asuvasse Rimi kauplusesse: Lasnamäe Centrumi, Sõpruse ning Ülemiste Keskuse Rimisse. 

Kaupluste kogumiskastidesse on oodatud:

  • Tühjaks saanud ilutoodete pakendid. Seejuures ei pea need olema puhtaks pestud, kuid need peavad olema tootest tühjad.
  • Kogumiskasti sobivad tühjad plastikust ilutoodete pakendid: pudelid, tuubid, potsikud, ripsmetušid jms.
  • Kogumiskasti ei sobi klaaspakendid, aerosoolid ja metallpakendid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.