Ohtlikud töötingimused, inimkaubandus ja metsade hävimine: Rimi astus sammu, et selle kõige vastu võidelda  

Kohvikasvandustes võivad olla tervisele ohtlikud töötingimused – mõnes kasvanduses ei anta inimesele pestitsiitidega kokku puutumisel isegi kaitsevarustust.Foto: Shutterstock

Sel sügisel alustas Rimi teekonda, et kasutada nelja aasta pärast omamärgitoodetes ainult jätkusuutlikult sertifitseeritud koostisosi. Eesmärk on vähendada nii inimõiguste kui keskkonnakahjude riske.

Rangemad nõuded

Kui praegu kasutatakse Rimi toodetes näiteks sertifitseeritud palmiõli, siis nelja aasta pärast peab olema sertifitseeritud ka kohv, tee, kakao, kala ja mereannid ning puuvill. Kokku puudutab see pea 300 Rimi omamärgitoodet.

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats sõnab, et selle sammuga soovitakse edendada ühiskonnas keskkonnateadlikkust: “Elame kiiresti muutuvas maailmas, kus ettevõtetel lasub vastutus oma tarneahelate eest. Meile on tähtis, et meie tooted ei soodustaks metsade hävingut, kala ja mereandide ülepüüki ega inimkaubandust, sealhulgas lapstööjõu kasutamist.”

Ametlikult viiakse muudatused ellu aastaks 2027, kuid üleminek algab samm-sammult juba varem. Kõik tooted, mis sisaldavad vähemalt 5 protsenti kohvi, teed või kakaod, 50 protsenti kala või koorikloomi (välja arvatud puljongid, toidulisandid ja loomatoit) ning 100 protsenti puuvilla, soja ja palmiõli, peavad olema lõpuks jätkusuutlikult sertifitseeritud. 

Miks see sertifikaat oluline on?

Ühe näitena toob Bats välja kohvikasvandused, kus võivad olla tervisele ohtlikud töötingimused – mõnes kasvanduses pole töötajatel isegi kaitsevarustust mürgiste pestitsiidide eest. “Kohviturg on äärmiselt konkurentsitihe ja hindade kõikumine tekitab tootjate seas ebakindlust. Meie tahame teha koostööd kasvandustega, millel on jätkusuutlikkuse märgis – see tähendab, et nad vastavad keskkonna- ja töötajate heaolu standarditele, kaasa arvatud õiglase palga tingimustele,” ütleb Bats.

Rimi Baltikumi tootearenduse ja kvaliteedi juhi Sanita Rupenheite sõnul soovib ettevõte vähendada üleüldist keskkonnakahju, ressursside ületarbimist, inimõiguste rikkumist ja muid probleeme, millega ühiskond silmitsi seisab ning kus ettevõtted peavad võtma suurema vastutuse. “Tunnustatud sertifikaadid on üks viis riskide vähendamiseks kogu tarneahelas, sest seal on väga konkreetsed tingimused, millele need ettevõtted peavad vastama,” sõnab Rupenheite.

Hiljutine Norstati uuring näitab, et 45 protsenti Baltimaade elanikest peab toiduainete sertifikaate oluliseks, ja see lisab kindlustunnet ka tarbijate ootuste osas. Jätkusuutlikult sertifitseeritud toorainet hakatakse kasutama Rimi Selection ja Rimi Smart toodetes.

Rimi kasutab tuntud jätkusuutlikkuse sertifikaate, nagu Fairtrade, Rainfores Alliance, MSC ja ASC, millest kaks viimast vastutavad kala ja mereandide vastutustundliku püügi eest. Rimi on teadaolevalt ainuke kauplustekett Eestis, kes müüb nende märgistega kala ja muid mereande.

Ohutus, tervis ja keskkond

Toidusüsteemil on suur mõju nii keskkonnale, tervisele kui toiduohutusele. Euroopa Komisjon esitles kolm aastat tagasi “talust taldrikule” strateegiat, mille eesmärk on luua jätkusuutlik Euroopa Liidu toidusüsteem, mis tagab toidujulgeoleku ning kaitseb inimesi ja loodust. 

Uue strateegiaga on plaanis vähendada pestitsiitide kasutamist ja sellega seonduvaid ohtusid 50 protsendi ulatuses, väetiste kasutamist vähemalt 20 protsenti, kariloomade ja vesiviljeluse juures kasutatavate antimikroobide müüki 50 protsenti ning eraldada veerand põllumajandusmaast mahepõllunduseks. 

Kuigi ELi põllumajandussektor on ainuke suurem omataoline maailmas, mis on vähendanud 1990. aastast kasvuhoonegaaside heitkoguseid (20 protsenti), moodustab see ikkagi ligi kümme protsenti ELi heitkogustest (enamik ehk 70 protsenti tuleb loomakasvatusest). Kui lisada sellele kümnele protsendile veel tootmise, töötluse, pakendamise ja transpordiga seotud heitkogused, siis saab öelda, et toidusektor on üks peamisi kliimamuutuse põhjustajaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.