Miks juua kraanivett ja missuguses pudelis seda säilitada?

Pudelivees iseenesest ei ole midagi halba ja sellega janu kustutamist ära põlgama ei pea, kuid meie planeedi tervise huvides tasub võimalusel eelistada kraanivett.Foto: Shutterstock

Et vältida plastprügi tekkimist soovitab roheline mõtteviis tarvitada joogiks kraanivett, mitte pudelivett. Sageli märgitakse seejuures, et tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millises pudelis joogipoolis vajadusel kaasa võtta.

Loe, miks on kasulik valida kraanivesi ja missuguseid materjale ei tohiks sisaldada tervisesõbralik korduskasutatav veepudel. 

Kraanivee kvaliteet ei erine pudelivee omast

Kraanivesi on kvaliteetne joogivesi ning seda võib juua nii kodus tööl kui ka söögikohtades. Eestis tagab kraanivee kvaliteedi see, et meil on kraaniveele kehtestatud ranged nõuded – vee kvaliteet peab vastama sotsiaalministeeriumi määrusele ning kvaliteedikontroll toimub vastavalt kontrollkavale, mille on kinnitanud terviseamet. 

Lisaks sellele, et kraanivee eelistamine aitab vähendada plastireostust, on see soodne ka sinu rahakotile. Pudelivesi nimelt võib tootmis- ja transpordikulude tõttu olla kraaniveest 240 kuni 10 000 korda kallim. Enamik veepudeli hinnast on tootmise, pakendamise, transpordi, reklaami, turunduse ja veetootjate kasum, mitte vee enda maksumus.

Millisest pudelist kraanivett juua?

Tihti eelistatakse vee säilitamiseks plastikpudelile klaaspudelit ja seda mitmel põhjusel. Klaaspudel on vastupidav ja võib kesta mitu aastat, mistõttu on see hea valik neile, kes otsivad vedeliku tarbimise jaoks korduskasutatavat anumat.

Samuti saab klaaspudelit kiirelt ja lihtsa vaevaga puhastada – pärast kasutamist tuleb pudel lihtsalt pesta või keeva veega steriliseerida. 


Metallpudelid hoiavad hästi temperatuuri 

Kraanivett saab aga säilitada ka näiteks  roostevabast terasest metallpudelis. Roostevaba terase kasutamisega ei kaasne teadaolevaid ohutusprobleeme, kuid seda muidugi eeldusel, et materjal on tõepoolest rooste- ja pliivaba. 

Osa tabijaid on loobunud roostevabast terasest pudelist eelarvamuse tõttu, et roostevabast terasest pudel muudab vee metallimaitseliseks või soojendab selle üles. Tegelikult see nõnda  ei ole ja lisaks hoiavad metallpudelid temperatuuri üsna hästi – kuum või külm vesi ei kaota selles temperatuuri 24 tunni jooksul. 

Korduskasutatava plastpudeli valikul tasub olla hoolas 

Korduskasutatav plastpudel on kraanivee kaasa võtmiseks kindlasti ahvatlev valik, sest enamasti on see odav ja kaalult kerge. Enne valiku tegemist tuleks aga kindlasti kontrollida millest täpselt pudel tehtud on. 

Korduskasutatavaid plastpudeleid valmistatakse mitmesugustest erinevatest kemikaalidest, millest mõned võivad kahjustada endokriinsüsteemi. Sellised on näiteks bisfenool-A (BPA) ja ftalaadid.

BPA on kantserogeenne ja hormonaalsüsteemi häiriv aine, mille kahjulikud mõjud on seotud nii viljatuse, loote ja laste arenguhäirete või isegi vähirakkude arenemisega.  

Ftalaate kasutatakse, et anda plastile elastsus ja pehmus. Teadlased on leidnud seoseid ftalaatide ning närvisüsteemi häirete, näiteks laste püsimatuse ja keskendumisraskuste vahel. Lisaks on ftalaadid toksilise mõjuga maksale ja neerudele. 

Kuigi vesi iseenesest plastpudelis halvaks ei lähe, siis võib püsiv kõrge temperatuur põhjustada aja jooksul plastpudelis kemikaalide leostumist. See tähendab, et kui pudel on seisnud kaua päikese käes, siis tarbid koos veega ka pudelisse tekkinud kemikaale. 

Niikaua kui vett on hoiustatud ohutult ja nõuetekohaselt – see ei ole jäänud pikaks ajaks sooja päikese kätte seisma ning on näiteks klaasist, BPA vabast plastikust või terasest anumas – on see umbes nädala jooksul tarbimiseks täiesti kõlblik.

Pudelivesi ja keskkonnasäästlik mõtteviis omavahel kokku ei sobi

Suurtes kogustes plastiku tootmine mõjutab oluliselt keskkonda. Tallinna Vee andmetel kulub 89 miljardi liitri pudelivee pakendamiseks ligi 1,5 miljonit tonni plastikut. Sellise koguse tootmiseks kulub omakorda 47 miljonit gallonit naftat, mille abil saaks aasta vältel sõita 100 000 autot või kütta 250 000 majapidamist. 

Pudelivee tootmiseks ja transportimiseks kulub suures koguses fossiilseid kütuseid. Kui aastas toodetavad umbes 200 miljardit veepudelit ritta asetada, ulatuks rivi 56 korda Kuule ja tagasi. Peale kütusekulu tuleb arvestada ka kasvuhoonegaasidega, mis paiskuvad õhku veepudelite transpordil.

Selle tulemusena eritub õhku tuhandeid tonne kliimasoojenemist põhjustavaid gaase. See kõik tähendab, et pudelivees iseenesest ei ole midagi halba ja sellega janu kustutamist ära põlgama ei pea, kuid meie planeedi tervise huvides tasub võimalusel eelistada pudeliveele kraanivett ning tervise huvides peaks nii pudelivett kui ka korduskasutatavas pudelis vett säilitama sobilikul temperatuuril ja otsese päikese eest varjatud kohas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.