Selgitame ära: kuidas tehakse plastprügist lillekast?

Plastpakendeid saab olenevalt sorteerimise kvaliteedist ja ümbertöötlemise viisist kasutada ümbertöötdelduna millena iganes.Foto: Shutterstock

Eelmisel kevadel koguti Rimi poodidest pea 100 kilogrammi plastpakendeid, mis prügimäele jõudmise asemel saavad nüüd uue elu lillekastidena Tallinna aedades. Räägime lähemalt, kuidas lillekastid valmistati ja mis oli seesuguse ettevõtmise eesmärk. 

Rimi, Garnier ja Neular ühendasid jõud, et kokku ilutoodete plastpakendid ning selleks paigaldati Rimi kauplustesse Garnieri kogumiskastid, kuhu kliendid said enda pakendeid tuua. Garnieri eesmärk on tuua antud kogumisaktsiooniga tähelepanu just ilutoodete pakendite sorteerimisele ja käitlemisele. 

“Kogumisperioodi lõpust suuname pakendid Neularile, kes valmistab neist uued ja jätkusuutlikud peenrakastid, mida hiljem kingitakse erinevatele koostööpartneritele. Alguses need olid keskkonnaiad ja edaspidi võtame fookusesse ka lasteaiad,” selgitab Garnieri esindaja Alina Johanson. 

Kastidesse toodi nii šampoonide, dušigeelide, meigitoodete, kreemide ja vitamiinide potsikuid, juuksemaski pakendeid kui hambapastatuube. Peamine on see, et pakend oleks plastist, mitte metallist või klaasist.

Projektiga alustati juba kaks aastat tagasi, mil koguti üle Eesti kokku 160 kg pakendeid. Aastal 2022 aastal oli eesmärk koguda 300 kg, aga saadi kokku 269 kg. Selle aasta kevadel oli kahe ja poole kuuga kogutud aga 98,4 kg ilutoodete pakendeid. “Oleme nende aastate tulemustega väga rahul,” ütleb Johanson. 

Neulari esindaja Ilo Rannu sõnul saab plastpakendeid olenevalt sorteerimise kvaliteedist ja ümbertöötlemise viisist kasutada ümbertöötdelduna millena iganes. “Siinkohal ei ole võimalik loetelu tuua, sest valdkond areneb tohutu kiirusega. Iga päev toimub kuskil arenguhüpe, sest maailmas on sellele sektorile suur tähelepanu,” märgib Rannu. “Insenerina võin kinnitada, et see nii jätkub, sest teisel juhul ei ole võimalik jätkata sellise elukvaliteediga, nagu meil täna maailmas on.”

Lihtsustatult on protsess järgmine.

1. Pakendid korjatakse kokku.

2. Sorteeritakse vastavalt palastitüübile (plasti erinevaid tüüpe on lugematu arv aga omavahel nad reeglina ei segune). 

3. Pakendid purustatakse väikesteks tükkideks ning seejärel kas pestakse ja granuleeritakse või aglomereeritakse (hõõrutakse sulamis kokku eelsesse seisu). 

4. Pakendid sulatatakse ning pressitakse uus toode. Kui tooteks on plastprofiilid, siis sellest saab teha edasi juba kas lillekaste, terase, aedu või müraseinu.

Uus kogumine algab taas järgmise aasta üheksandal jaanuaril, kuid senikaua on kõigil võimalus tuua oma ilutoodete plastpakendid Ülemiste Rimi Garnieri kogumiskasti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.