Toidupood soovitab: kõige parem on süüa mageveekala ja pisemaid liike

Mida väiksem kala, seda parem.Foto: shutterstock

Igal aastal hoiab nii Eestimaa Looduse Fond kui ka Rimi kätt pulsil maailmamere kalade olukorral, et teada, mida soovitada söömiseks ja mida mitte. Tänavu neljandat aastat saabunud ülevaade annab üle mitme aasta põhjust mõõdukaks optimismiks: Läänemere kalade olukord ei ole halvemaks läinud. Abiks on kaks selget soovitust – söö mageveekalu ja söö pigem pisikesi kohalikke kalu.

“Mujal riikides on hakatud pakkuma prügikala ehk kala, mis tuleb teisi kalu püüdes kaasa. Sellised on näiteks pisikesed liigid nagu särg, vimb ja nurg. Kohalikkuse vaates tuleks ikka ja jälle meelde tuletada, et meie oma räim on igas mõttes hea kala, mida süüa. Kalade liigikuse probleem on endiselt suur ja muutub ainult harjumuste muutumisel. See tuleb eriti hästi välja hetkel hooajalise Peipsi haugi kontekstis, mida leiab ka Rimist. Nimelt, viimane on nimekirjas rohelises, samas on aga Läänemere haug kollases nimekirjas. Kindlasti on hea eelistada kestlikku kodumaist kala,” ütles Rimi Eesti vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. 

Eestimaa Looduse Fondi tänavustest kalafoori soovitustest selgub, et Läänemeres läheb paljudel suurekasvulistel röövkaladel kehvasti, küll aga läheb aina paremini väikestel kaladel. 

“Olukorra paranemiseks on tarvis julgeid poliitilisi otsuseid, nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Kui me soovime näha kodumaist kestliku kala toidulaual ka tulevikus peame täpsemini järgima kust tuleb kala ning kuidas ta on püütud. Koos muutustega keskkonnas peab muutuma ka meie toidulaud,” rääkis ELFi jätkusuutliku kalanduse ekspert Joonas Plaan. 

“Kõige rohkem ostetakse Rimist punast kala nagu lõhe või forell, aga meil on iganädalaselt valikus ka valget kala ning mereande. Kohaliku valge kala valik võib nädalate lõikes erineda, tellime vastavalt sellele, mida kestliku kala koostööpartneritel parasjagu pakkuda on. Valge kala segment on hetkel pigem veidi soodsam kui punase kala oma,” selgitas Rimi ostujuht Maris Rannus.

Kokkuvõttes võib aastat nimetada stabiilseks. ELFi kokkuvõtte kohaselt on Läänemere liikide puhul muudatusi väga vähe. Alati saab olukord paraneda aga stabiilsusest võiks ennekõike positiivselt rääkida: üle mitme aasta on negatiivne trend peatunud. Eelmisest aastast on stabiliseerunud ka tuunikalade populatsioonid, mis on kindlasti positiivne uudis. 

Kahjuks tähendab see ka seda, et Läänemere kalade olukord pole võrreldes eelneva aastaga paranenud. Eesti rannakalurid võivad rõõmustada räimevarude suurenemise üle aga Läänemere olulisem röövkala tursk on meie rannikumerest pea kadunud. Kuigi Peipsi järve koha arvukus on languses, siis mageveekalade puhul on olukord mõnevõrra parem.

Koha, latikat või haugi eelistav kodukokk peaks ennekõike eelistama sisevetest püütud kala. 

Ainsa jaeketina ohustatud kalaliikide müügist loobunud Rimi asus juba kaks aasta tagasi müüma sertifitseeritud mereande, et aidata klientidel teha keskkonnasäästlikke valikuid. Punases nimekirjas olevaid liike Rimist ei leia.

Tähtis on meeles pidada, et paljude kalavarude seisund on halb ja ülepüük suur oht. Ülemaailmselt on tänapäeval ligikaudu 94% kõigist kaubanduslikest kalavarudest üle püütud või püütud nende taluvuspiirini. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.