Suur lugu

Kuidas luua keskkonnasõbralikku kriisikomplekti?

Hoiuanumad ja ümbriseta küünlad.Foto: Liisa Aavik

Hiljutine tormist alguse saanud elektrikatkestus Lõuna-Eestis ning koroonaviiruse levikust tingitud karantiinid näitavad, et kriisid võivad meid tabada üsna järsult. Seetõttu on oluline, et iga inimene oleks võimeline riigist sõltumatult mõnda aega iseseisvalt hakkama saama. Selleks on riik kirja pannud juhised, kuidas kriisiks valmistuda. Kuidas aga luua oma kriisikomplekt nii, et need valikud lähtuksid ka keskkonnast?

Joogivesi

Kriisideks soovitatakse üldiselt varuda pakendatud vett, kuna kraanivesi seisab ainult ühe nädala värskena. Poodidest saab osta klaaspudelis ja kergemates alumiiniumpurkides mineraalvett, mis aitavad taastada mineraalsoolasid kehas. Alumiiniumit ja klaasi saab üpriski lõputult ümber töötada. Nende häda on aga see, et need on võrreldes viieliitrise plastkanistriga oluliselt kallimad. 

Üks pikas perspektiivis säästlik, kuid ajamahukam lahendus on soetada pendelkorgiga klaaspudelid, neile kunstipoest ostetud kustutatava kriidimarkeriga veega täitmise kuupäev peale kirjutada ning harjuda end neid regulaarselt tühjaks jooma ja uuesti täitma. Liitrine klaaspudel maksab zerowaste.ee poes 2,1 eurot. See on säästlik siis, kui mõtled, et tahad enamik elust kriisideks valmis olla ja mitte vaid korra plastkanistreid osta. Vett tuleb säilitada jahedas ja pimedas ruumis.

Toit

Kodus peab olema minimaalselt ühe nädala toiduvaru. Arvestada tuleb kõigi pereliikmete vajadustega. Toit peab olema mitmekesine ning vähemalt pool sellest ei tohiks vajada ette valmistamist. Toiduained peaks säilima toatemperatuuril ja minimaalselt kuus kuud. Hea on omada ülevaadet nende aegumiskuupäevadest, et asjad raisku ei läheks ja saaksid neid vähemaks süüa. 

Kuna kogused on suured, võib autota inimesel mõistlik olla taolise võimaluse olemasolu korral e-kojuvedu kasutada. Lisaks, kui kriisiperiood on juba käes, ei pruugi olla ka linnainimesel võimalust või soovi ise väljas käia. Rohelisem elu blogija Ege Auger koostas 2019. aasta sügisel ülevaate erinevatest toidu kojuvedu tegevatest kauplustest ning ka sellest, kes kasutab kõige vähem kilekotte. Toonasest ülevaatest selgus, et vähim prahti tuli kaasa Prisma tellimustega. Värsket mahekaupa toovad kastiga koju näiteks Ökosahver ja Talutoodang – viimase toodang on kõik kohalik.

Pakendit silmas pidades võiks eelistada klaasi ja metalli, mida saab lõputult ringluses hoida, ning paberit, mida saab samuti ümber töötada nii, et see pärast igaveseks alles ei jää. Kindlasti on mõistlik tellida purgisuppe ja -roogasid, hapukapsast (palju C-vitamiini) ning mustikatooteid nagu moosid ja mahlad (kasulik seedeprobleemide korral). Kuivaineid tellides saab jälgida, et need ei oleks plastikus: nii riisi kui ka kaerahelbeid müüakse näiteks ainult papp-pakendis ja paberis. Tooted võiksid vastu pidada ka elektrikatkestuse korral: näiteks paljud täistaimsed koored ja piimad, erinevad täistaimsed alternatiivid. 

Kui on aega ette valmistuda, siis lahtiselt või hulgi soetatud pähklitest ja puuviljadest saab ette teha müslit, batoone, küpsiseid ja muud taolist. Värsket saia saab teha kuivikuteks. Kui aga aega üldse ei ole, siis on soovitatav ikkagi ennast ja oma pere esikohale panna ja vajadusel osta plastpakendeis kiirtoitu. 

Kuivaineid saab nii eraisik kui ka ettevõte hulgi suuremas koguses soetada Veski Matilt. Maryliis Teinfeldt pani oma blogis Nullkulu ka oma kogemuse hulgiostudega kirja. Tartu Milli tooteid saab aga osta Kaupmehe hulgilaost, kui vastav kaart on olemas. Siin võib mõelda naabrite ja sõpradega kokkulepete tegemisele, sest kogused on üsna suured.

Kuivainete õhu- ja niiskuskindlaks säilitamiseks on head tihendiga purgid.

Esmaabitarbed ja vahendid

Kui kodus veel ravimeid pole, siis tutvu lisaks ka erinevate kohalike ravimteede ja lihtsamate ravimitega nagu näiteks taruvaigu pihusti haigele kurgule, mis on apteegis müügil. Kontrolli aegunud ravimeid ja vii need apteeki tagasi. Varu vähemalt nädala jagu neid ravimeid, mille olemasolu on kriisiperioodil oluline. Esmaabivahenditest püüa valida neid, millega tekib vähem prügi. Kindlasti konsulteeri eelkõige oma arsti ja apteekriga ning hoolitse oma tervise eest. 

Hügieenivahendid

Ei ole soovitatav teha ise desinfitseerimisvahendit, kui arst pole just öelnud, et see on hea idee. Näiteks tavapärases viinas ei pruugi olla piisavalt alkoholi. Veendu, et ostetava desinfitseerimisvahendi on meditsiinitöötajad heaks kiitnud. Osta vajadusel plastikus käte desinfitseerija, sest hooletusest haigestumine on keskkonnale hullema mõjuga kui väike plastpudelike. 

Mitmeid hügieenitooteid müüakse tahkena (šampoon, kreem, seep) või korduskasutatavas ja taastäidetavas pakendis (Tilk, Oma Care, Bonobo, Hoia Home Spa). Seep näiteks on kindlasti igapäevaselt normaalne ja vajalik toode. Üks nahasõbralik seep on näiteks Sebamed, mida müüakse kolme-nelja euro eest apteegis ja millel on nahale omane pH-tase. Sellega saab nii nägu kui ka keha pesta. Kuigi see on pappkarbis, on tal veidi plastikut ümber. Oma Care müüb näiteks dušigeele, mida saab taastäitmiseks neile tagastada. Tavalise papp-karbis käteseebi leiab aga igast poest. 

Tasub ka mõelda ühekordsete toodete asendamisele korduskasutatavatega: tampoonid menstruaalanumaga; ühekordsed raseerijad vahetatavate metallteradega raseerijatega jne. Kristalldeodorant on samuti hea investeering: tegu on kiviga, mida tuleb veega niisutada ja seejärel kaenlaaluse vastu hõõruda. See kestab rohkem kui aasta. Paljusid asju nagu näiteks huulepalsam või tärklise baasil deodorant saab aga ka ise kodus käepärastest vahenditest teha. Tualettpaberit võib osta lahtiselt aiandus- ja ehituspoodidest pikemaks ajaks, kuid käsidušš aitab kauem hädast välja (kui just veekatkestust pole).

Tikud ja küünlad

Soeta pakendamata ja ümbriseta küünlaid Biomarketist, Elamise Kergusest või zerowaste.ee poest või tee hoopis ise. Kindlasti kasuta nende valgusallikana põletamiseks olemasolevat küünlale sobivat anumat. Kui otsustad siiski alumiiniumis küünalde kasuks, sorteeri kindlasti alumiiniumümbrised segapakendisse, et neid saaks ümber töötada.

Rapsivahast küünlad

Ühekordsed nõud

Zerowaste.ee ja Elamise Kergus müüvad söödavaid nõusid. Mõistlik on jätta taldrikud võtmata ning kasutada igaks toidukorraks söödavaid nisukliidest kausse. Testisin omal käel järele, et need kannatavad nii kuuma kui ka külma vedelikku ning on söödavad – muidugi ei tasu siit meeletut kulinaarset elamust otsida.

Müügil on ka bambusest ja laastudest nõusid, mida võib juhul, kui need on töötlemata, lõkkes põletada. Ka puidust ühekordsed söögiriistad ja söögipulgad on variandid. Saadaval on muide lausa söödavad kõrred.

Seadmed

Vajalikud seadmed nagu patareitoitel raadio, taskulambi ja akupanga ning tööriistad saad osta kasutatuna näiteks teise ringi poest või eBayst. Vajadusel võid külastada ka Matkaspordi poodi.

Tutvu kindlasti oluliselt põhjalikumate juhiste ja nimekirjaga lehel kriis.ee ning tee enda olukorrast lähtudes parimad otsused. Laadi ka alla Naiskodukaitse mobiilirakendus “Ole valmis!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.