Kolmandik päikeseparkide omanikest rikub Elektrileviga sõlmitud lepingut

Päikesepaneelide paigaldamine.Foto: Pixabay

Päikeseparkide omanike seas ringleb info, et hoolimata Elektrileviga sõlmitud elektritootja lepingust saab võrku müüa suurema tootmisvõimsuse jagu elektrienergiat ilma, et sellega kaasneks tõsiseid tagajärgi.

Kuigi eramajade puhul on seatud mikrotootja piiriks 15kW leidub Elektrilevi klientide seas neid, kes vilistavad lepingule ning müüvad võrku 22-28kW jagu elektrit. 

Elektrilevi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Reti Meema sõnul jälgib ettevõtja selliseid kliente ning väljastab neile ka trahve. Suurema tähelepanu alla võetakse sellised kliendid tootmise kõrghooaja järgselt.

Ülemüümine seab elektriohutuse ohtu

Meema kinnitusel jälgib Elektrilevi kõiki päikeseparkidega elektritootjat ühetaoliselt ehk ettevõte ei tee erisust sellest, kas ülemüük tehti mikrotootja või väiketootja poolt. 

“Üle kokkulepitud läbilaskevõime ei tohiks toota, mistõttu rakendatakse ületajatele kõrgendatud võrgutasu. See kõik on vajalik selleks, et säilitada võrguühenduse kvaliteet ja elektriohutus. Suuremas mahus tootmisseadmete kasutamine tähendab võrgulepingu olulist rikkumist ja elektriohu kasvu, mistõttu võib sellega kaasneda võrguühenduse väljalülitamine,” lubas Meema.

Viimaste kuude statistikast rääkides tõi Elektrilevi esindaja välja, et võrguga ühendatud tootjatest on viimastel kuudel ületanud läbilaskevõimet ligi kolmandik. Tootjaid, kes ületavad läbilaskevõimet märkimisväärsel määral ehk üle 1kW on ca 10%.

“Täpse statistika trahvisummade kohta paneme kokku alles siis, kui tootmise kõrghooaeg läbi saab,” lisas ta.

Meema sõnul ei ole Elektrilevi ühegi päikesepargi omanikult võrku müümise võimalust veel ära võtnud. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.