Bolt ja Hollandi urbanist tegid tuntud laste liiklusmängu vaibast uue versiooni

Lior Steinbergi ja Bolti koostöös valminud laste liiklusvaip. Foto: Gert Zavatski

Bolti ja Hollandi urbanisti Lior Steinbergi koostöös on valminud uudne laste mänguvaip, mis kujutab linna inimsõbralikuna, mitte autokesksena. 

Samalaadsetel vaipadel on eri riikide lapsed mänginud pea pool sajandit, kuid nüüdseks on need ikoonilised mänguvaibad iganenud. Need kujutasid linna, kus domineerisid teed ja parklad, jättes tähelepanuta kõik muu, mis muudavad linnaruumi inimesekeskseks.  

Steinberg võttis eeskujuks parimad näited viiest Euroopa linnast, kus elukeskkond on elamist väärt. Kuueruutmeetrisel vaibal on kujutatud jalgratta- ja jalakäijate teed, mänguväljakud, pargid ja vabaõhukohvikud. Lapsed saavad vaibal mängida mitte ainult automudelitega, vaid ka tõukerataste, jalgrataste, trammide ja rongidega. 

Kõigile tootjaile, kes soovivad seesugust uudset liiklusvaipa valmistada, on vaiba kujundus ja tehnilised andmed tasuta saadaval. Steinberg ja Bolt loodavad, et sel moel hakkavad lapsed väärtustama peale auto neid liikumisvahendeid, mis koormavad vähem linnaruumi ja on keskkonnasõbralikud.

Videos (alates 16.44 minutist) selgitab Lior Steinberg pikemalt lahti, miks seesugust vaipa vaja on:

Steinberg sai vaiba kujundamisel inspiratsiooni Amsterdamist, Kopenhaagenis, Viinist, Milanost ja Pariisist.

Amsterdamis on rattakeskne linnamaastik, mida ilmestavad kanalid ja linnale iseloomulikud kaunid majad.

Kopenhaagenis on rohelised katused ja loomingulised mänguväljakud, mis rõhutavad keskkonnasõbralikkust ja mängulist õppimist.

Viinist leiab elegantseid alasid, mis on pühendatud kunstile, kohvikutele ja muusikale. Viin näitab kultuurilist rikkust.

Milanost kujutab Steinberg vaibal vertikaalseid aedu, eriti kuulsa Bosco Verticale uuenduslikku linnahaljastust.

Pariisist valis Steinberg ikoonilised vaatamisväärsused ja mitmeotstarbelised hooned, mis peegeldavad elavat linnaelu ja arhitektuurilist ilu.

Mänguautodega mängimiseks trükitud teede, hoonete ja eri linnapiltidega laste mänguvaipu on valmistatud aastakümneid. Esimese versiooni täpne päritolu pole teada. Vaipade populaarsus suurenes 20. sajandi keskel, eriti sõjajärgsel ajastul, kui mänguasjatööstus hakkas kiiresti arenema. 

Tõenäoliselt said vaibad populaarseks seepärast, et majapidamistes hakkasid levima Matchboxi ja Hot Wheelsi mänguautod. Nende tootmist alustati vastavalt 1953. ja 1968. aastal. See ajendas tootjaid looma täiendavaid mängutarvikuid, nagu linnaliiklust kujutavad vaibad.

Bolti ja Lior Steingbergi koostöös valminud mänguvaip on osa Bolti kampaaniast Little Big Think Tank, mis toob kokku lapsed ja täiskasvanud, et kujutada ette linnade, liikuvuse ja keskkonna tulevikku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.