Hinnavõrdlus: mis hinnaga Eestis päikesepaneelidega katuse siis kätte saab?

SolarStone'i päikesekatus.Foto: SolarStone

Maja ehitamisel või renoveerimisel on mõistlik tavapäraste katusematerjalide asemel kaaluda päikesepaneele. Eestis on kaks firmat, Roofit.solar ja SolarStone, mis on juba aastaid tegelenud katusematerjalide tootmisega, mis näevad välja justkui nii-öelda tavalised katusepaneelid, aga omavad päikesepaneelide funktsionaalsust.

Geenius palus mõlemal tootjal teha näidispakkumised 33-ruutmeetrise katuse ehitamiseks, mis sisaldaksid kõike vajalikku, et katus saaks hakata energiat tootma.

See tähendab siis inverterit, kaabeldust, mutreid ja polte ning kõike muud vajalikku. Hinnavõrdlusesse ei ole arvestatud elektritöid ja elektrivõrguga liitumise tasu, mille hind sõltub liitumiskohast.

Kumb on odavam?

Roofit.solari hinnapakkumise kohaselt ehitavad nemad 33-ruutmeetrise päikesekatuse valmis 7100 euro eest ning selle tootlikus on 5 kW. Erinevalt eelnimetatust pakub konkurent SolarStone klientidele kahte päikesekatuse valikut, kivisse integreeritavat ning suure paneeliga integreeritud lahendust.

Neist esimene maksab 33-ruutmeetrise katuse puhul 6030 eurot ning teine 8684,64 eurot, küll aga on mõlema SolarStone’i lahenduse tootlikus 5,5 kW.

Hinna osas tasub pidada meeles, et kuni 31. detsembrini 2020 valminud päikesekatuste osas on võimalik Eleringilt 12 aastaks saada taastuvenergia toetust ning oma toetusmehhanismid on olemas ka Kredexil.

Kindlasti tasub potentsiaalsel ostjal otsuse langetamisel võtta arvesse ka katuse väljanägemist, mida saab lähemalt võrrelda tootjate veebilehtedel.

Kumb on vastupidavam?

Lisaks hinnavõrdlusele edastasid mõlemad tootjad muudki infot, mille põhjal saab neid võrrelda. Mõlema ettevõtte esindajate sõnul kannatavad nende toodetud paneelid vastu selle peal käiva inimese ning isegi auto ülesõidu.

Päikesepaneelide osas kehtib standard, mis näeb ette, et paneelid peavad pidama vastu 25 mm läbimõõduga ning 82,8 kilomeetrit tunnis liikuvale raheterale. Mõlema ettevõtte tehtud testid peavad standardile vastu, kuid testide käigus mindi veelgi kaugemale.

Roofit.solari katsetustes oli rahetera läbimõõduks 35 mm ning see liikus 169,2 kilomeetrit tunnis ja SolarStone viis sama testi läbi 50 mm läbimõõduga raheteraga ning maksimaalseks kiiruseks oli 130 kilomeetrit tunnis.

Võrrelda saab ka katuste kaale, Roofit.solari puhul kaalub 33-ruutmeetrine päikesekatus 528 kg, SolarStone’i kivisse integreeritav lahendus 550 kg ning suur integreeritav 370 kg.

Tallinna Tehnikaülikool teostas SolarStone’i kivisse integreeritud paneeli osas ka lumekoormuse katsetuse, mille tulemused näitavad, et katus peab vastu 250 kg/m² kohta. Roofit.solari kommunikatsioonispetsialisti Kristiina Kivari sõnul ei ole nemad koormuse vastupidavuse osas eraldi testi teostanud kuna päikesepaneelid on oma loomuses alati veidi soojad ning katus on sellise nurga all, et lumi sulab seal ära ning voolab maha. SolarStone’i juhi Silver Aedniku sõnul on see nii ka nende katuse puhul, kuid nad pidasid testi tegemist siiski vajalikuks.

Garantii osas lubavad mõlemad, et paneelide maksimaalne tootlikus on tagatud vähemalt 25 aastaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.