Keskkonnaamet alustas Peipsil vanade võrkude väljatoomist, päevaga leiti 215 võrku

Paadi kohal ripub inimesest suurem võrgupusa. Foto: Ivo Kask / Keskkonnaamet

Keskkonnaamet alustas Peipsil traditsioonilise tragimise ehk vanadest võrkudest puhastamise talgutega. Järgmised talgupäevad on 7. ja 8. juunil.

„Koos jää sulamisega on meie vetesse jõudnud ka jää tõttu püügikohast minema triivinud nakkevõrgud,” rääkis Keskkonnaameti kalanduse peainspektor Ivo Kask. “Juba enne tragimise algust oleme avastatud kümneid kalastajate poolt kaotatud võrke. Maikuu lõpuks olime Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvest toodud kaldale üle 50 nakkevõrgu, kokku üle 400 kilo.”

Esimesel tragimispäeval 1. juunil olid talgulised Peipsil kaheksa tragipaadi ja kolme võrkude väljakorjamiseks sobiva laevaga. Päeva jooksul toodi välja 215 võrku, teatas keskkonnaamet.

„Vanade triivima jäänud võrkude eemaldamine on vajalik, sest need ohustavad veekogus elavaid kalu, aga ka veeliiklust ning lõhuvad  paadimootoreid, seades ohtu paadiga sõitvad inimesi. Tormidega kaldale uhutuna ohustavad vanad püügivahendid roostikus elavaid veelinde ja loomi. Sünteetilistest materjalidest valmistatud nakkevõrgud lagunevad veekogu põhjas aeglaselt ning on võimelised pärast kaotsiminekut veel pikka aega kalu lõksu püüdma ja asjatult tapma,“ selgitas Kask.

Keskkonnainspektsioon, praegune Keskkonnaamet, on Peipsi tragimise ehk vanadest võrkudest puhastamise talguid korraldanud alates 2006. aastast ning on selle aja jooksul on avastanud ja kaldale toonud 10 114 nakkevõrku ja 14 mõrda. Võrgud ühte jadasse asetatuna annaks jada kogupikkuseks 710 km. See on piisav, et palistada kokku korjatud nakkevõrkudega kogu tee Narvast Ikla piiripunkti ja tagasi. 

Keskkonnaametil on tragimistel abis kutselised kalurid, harrastuspüüdjad ja koostööpartnerid teistest riigiasutustest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.