Kliimaministeerium tahab turbakaevandamise laienemisele piiri panna

Kaevandamise järel turbasambla külv Võrumaal Ess-soos. Foto: RMK

Kliimaministeerium saatis kooskõlastusele määruse eelnõu, millega uuendati turbakaevandamiseks sobivate alade nimekirja. Pikaajaliste negatiivse keskkonnamõju vältimiseks eemaldati kaevandamiseks sobivate alade hulgast ligi 125 000 hektarit soid.

Määruse jõustumisel ei tohi enam turvast kaevandada seni potentsiaalsete kaevandusalade nimekirjas olnud 229 turbaalal.

„Turvas on väärtuslik riiklik ressurss, mille kasutus nii täna kui ka tulevikus peab olema hästi läbi mõeldud ning Eestile võimalikult kasulik,” ütles kliimaministeeriumi energeetika ja maavarade asekantsler Jaanus Uiga. “Turbakaevandamisega kaasneb märkimisväärne mõju kohalikule keskkonnale, inimestele ja kliimale – turbatootmisega seotud kasvuhoonegaasid moodustavad ligikaudu 10% Eesti koguheitest. Seetõttu on vajalik hoolega kaaluda riiklike ressursside kasutamise kulusid ja tulusid. Kuni lähiaastatel täpsustuvad sektorile seatavad eesmärgid, on riigi huvides mitte lubada kaevanduste avamist uutel aladel.”

Muudetav määrus ei puuduta ettepaneku kohaselt turbaalasid, kus on kehtiv turba kaevandamisõigus või kuhu on kaevandamisluba taotlemisel. Turvast saaks edaspidi kaevandada või selleks luba taotleda 83 turbaalal kogupindalaga 27 120 hektarit.

Avalikule konsultatsioonile saadetud eelnõule ootab kliimaministeerium tagasisidet 7. juuniks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.