ÜRO kliimakohtumine oli paljudele osalejatele pettumus

Foto: Christophe Gateau / dpa / scanpix

Euroopa Liit teatas pühapäeval, et on pettunud ÜRO kliimatippkohtumise kokkuleppe osas, millel puudus ambitsioon süsinikuheidet vähendada.

“See, mis meie ees on, ei ole inimeste ja planeedi jaoks piisav samm edasi. See ei too piisavaid lisapingutusi suuremate heitkoguste tekitajate jaoks, et nende heitkoguste vähendamist suurendada ja kiirendada,” rääkis Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans kaks nädalat kestnud kohtumise lõpetamisel. 

EL ja teised arenenud riigid seisid selle eest, et heitmekoguste piiramiseks võetaks rangemad kohustused ning kliimasoojenemine piirduks 1,5 kraadiga Celsiuse järgi.

EL ähvardas koguni kliimakõnelustelt lahkumisega, kuid lõpuks ta siiski ei blokeerinud lõppdokumendi vastuvõtmist, millega maratonkõnelused pühapäeva varastel tundidel lõppesid.

Timmermans rõhutas EL-i toetust kahjufondile, mis peaks aitama kõige haavatavamatel riikidel kliimamuutusega toime tulla.

Timmermansi sõnul seisis EL silmitsi “moraalse dilemmaga”, mille puhul kliimakõnelustelt lahkumine oleks tähendanud fondi mitteloomist ning see olnuks “suur viga”.

ÜRO peasekretär António Guterres ütles pühapäeval, et kliimakõnelused COP27 süsinikuheitme “drastiliseks” vähendamiseks määral, mis on vajalik üleilmse soojenemise tõkestamiseks, ei õnnestunud.

“Meie planeet on endiselt kiirabiruumis. Peame nüüd heitkoguseid drastiliselt vähendama ja see on probleem, mida see COP ei käsitlenud,” oli Guterres kriitiline.

Saksamaa väljendas ühekorraga “lootust ja frustratsiooni”. “Oleme pärast aastatepikkust stagnatsiooni koos suure riikide koalitsiooniga teinud läbimurde kliimaõigluses,” säutsus välisminister Annalena Baerbock Twitteris.

Ta lisas, et ambitsiooni puudumise tõttu kärpida heitmekoguseid “kaotab maailm väärtuslikku aega”, et üleilme soojenemine ei ületaks 1,5 kraadi Celsiuse järgi.

Prantsusmaa teatas, et kahetseb ambitsiooni puudumist kokkuleppes, milleni COP27 kliimakohtumisel Egiptuses jõuti, ehkki haavatavate riikide toetamisel saavutati edu.

Energeetikaminister Agnès Pannier-Runacher märkis, et kasvuhoonegaaside emissiooni piiramisel ja fossiilkütustest loobumisel ei saavutatud edu ja see on “tõeline pettumus”.

Samal ajal tervitas Prantsuse minister kahjufondi loomist kliimamuutuses eriti haavatavate riikide toetuseks. 

Kohtumisel kiideti ööl vastu pühapäeva heaks erifondi loomine, mis aitaks kompenseerida äärmuslikest ilmastikunähtustest tingitud kahju haavatavatele riikidele.

Fondi loomine kiideti heaks konsensusega pärast kaks nädalat kestnud aktiivseid läbirääkimisi arenguriikide nõudmise üle, et rikkad saastajad riigid kompenseeriks neile äärmusliku ilma põhjustatud kahju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.