Keskkonnaamet kutsub talvisele puisniiduretkele

Talvine puisniit. Foto: Tiit Hallikma

6. jaanuaril kell 11 ootab keskkonnaamet kõiki looduse- ja matkahuvilisi osa saama puisniiduretkest Loode tammikus Saaremaal. Kuigi puisniitudele satutakse enim suvel, kui niitu kaunistavad orhideeõied, siis lumega kaetud puud ja põõsad annavad talvisele puisniidule oma võlu.

Talvisel puisniiduretkel räägitakse nii Loode tammiku kui ka Eesti puisniitude ajaloostm samuti heinateo kommetest üldisemalt. Paarikilomeetrise tiiru jooksul arutletakse, millised liigid on Eesti pärandkooslustele iseloomulikud ja kuidas nende liigirikkus on seotud inimese tegevusega. Loodetavasti õnnestub näha ka loomade või lindude tegevuse jälgi ja lume alt mõnda taime või seent.

Retke kestvus on 1,5 tundi. Liigutakse piki matkarada, väljaspool kruusateed. Selga tuleks panna ilmastikule vastav riietus, jalga kas kummikud või matkasaapad. Kui lumi juhtub maas olema, tasub panna ka säärised, et lumi saapasäärest sisse ei läheks. Kaasa soe jook. Matka järel ootab osalejaid soe supp.

Retke juhendab Triin Reitalu, kes on Tartu Ülikooli taastamisökoloogia teadur ja Pärandkoosluste Kaitse Ühingu juhatuse liige. Oma teadustöös tegeleb Triin koos teiste uurimisrühma liikmetega eri pool-looduslike koosluste taastamise küsimustega, aidates valida taastamiseks sobivaid alasid, uurides, millest taastamise edukus sõltub ja aidates välja töötada mõõdikuid, millega taastamise edukust hinnata.

Retk korraldatakse ja rahastatakse projektist WoodMeadowLIFE ehk PuisniiduLIFE ning see on osalejatele tasuta.

Registreerimine 3. jaanuarini või kohtade täitumiseni. Oma osalemissoovist palume teada anda siin.

Rohkem infot pärandniitude kohta leiab Eesti pärandniitude Facebooki lehelt ja Keskkonnaameti projekti kodulehelt.

Nii käimasoleva WOODMEADOWLIFE ehk PuisniiduLife projekti tegevuste kui retke korraldusliku infoga saab tutvuda keskkonnaameti veebilehe www.keskkonnaamet.ee/woodmeadowlife ja Facebooki teemalehe Eesti pärandniidud https://www.facebook.com/eestiparandniidud/ vahendusel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.