Kliimaministeerium ootab arvamusi Euroopa Komisjonile esitatava Natura 2000 võrgustiku alade muutmise eelnõule, mille kohaselt täpsustuvad alade piirid ning muudetakse kaitse-eesmärke. Natura 2000 alasid nii vähendatakse kui ka laiendatakse, kuid summaarselt suureneb Natura 2000 alade kogupindala ligi 26 000 hektarit, millest 20 000 hektarit on mereala.
„Käesolev muudatus on vajalik, et viia Natura 2000 võrgustiku piirid ja kaitsekord vastavusse siseriiklikult kaitse alla võetud aladega,” ütles kliimaministeeriumi elurikkuse kaitse osakonna juhataja Timo Kark. “Täna võib maaomanik olla olukorras, kus siseriiklikult on tema kinnistu kaitse alt välja arvatud, kuid jätkuvalt kuulub see rahvusvahelisse Natura 2000 võrgustikku, mistõttu kohalduvad talle kinnistu kasutamisel täiendavad piirangud.”
Muudatuse tagajärjel see ebakõla kaob. Lisaks aitab Natura 2000 võrgustiku ja riigisisese kaitsekorra vastavusse viimine kaasa Euroopa Komisjoni rikkumismenetluse lahendamisele. “Oleme lubanud ühtlustada nii piire kui ka kaitse-eesmärke, st riigisisesed kaitse-eeskirjad, alapõhised kaitsekorralduskavad ja Natura 2000 standard-andmebaas peavad olema omavahel kooskõlas,” ütles Kark.” Oluline on välja tuua, et Natura 2000 piiride ja eesmärkide vastavusse viimine tegeliku olukorraga lihtsustab oluliselt Natura hindamise läbiviimist keskkonnamõju (strateegilise) hindamise raames.”
Muuhulgas lisatakse Natura 2000 võrgustikku Kaitseväe keskpolügooni hüvitusala, et tagada Natura 2000 võrgustiku sidusus. Samal ajal vähendatakse näiteks Pärnu loodusala piire ulatuses, kus looduskaitselisi väärtusi ei esine.
Lisaks arvatakse võrgustikust välja Õru loodusala, mis on ekspertide hinnangul juba algselt, aastal 2004 ekslikult arvatud Natura 2000 võrgustikku. Pahtpää, Põdrapao ja Sadrametsa loodusala liidetakse olemasolevate loodusalade koosseisu ning Väinamere loodusalast eraldatakse Matsalu ja Kesselaiu loodusala.
Inventuuride käigus on liike ja elupaiku juurde leitud või ei ole nende olemasolu enam tuvastatud. „Laiendame Natura alasid ainult juhul, kui nende kaitse alla võtmine on avalikustatud, maaomanikke on kaitsemeetmetest teavitatud ning Vabariigi Valitsus või kliimaminister on need otsusega kinnitanud või juba olemasolev kaitsekord tagab lisatava liigi ja elupaiga kaitse,“ ütles Kark.
Natura 2000 võrgustik on üle-euroopaline kaitsealade võrgustik, mille eesmärk on säilitada ning ka taastada väärtuslikke ja ohustatud elupaiku, ühtlasi kaitsta ohustatud liike ning nende isendite elupaiku, seega aidata kaasa looduse mitmekesisuse säilimisele.
Eelnõuga muudetakse ühe linnuala ja 66 loodusala kaitse-eesmärke ning täpsustatakse 112 loodusala ja 33 linnuala piire. Korralduse jõustumise järel on Natura 2000 alade pindala kokku 1 511 858 ha. Natura 2000 linnualad ja loodusalad suures osas kattuvad.
Uute Natura 2000 piiridega saab tutvuda siit.
Korralduse muutmise eelnõuga on võimalik tutvuda kuni 30. detsembrini kliimaministeeriumi kodulehel ning küsimuste korral võib pöörduda keskkonnaametisse e-postil info@keskkonnaamet.ee või kliimaministeeriumi elurikkuse kaitse osakonda tel 626 2872, e-postil eleri.pulk@kliimaministeerium.ee.