Eesti saab senisest täpsema maastikupõlengute ohukaardi

Metsapõleng.Foto: Shutterstock

Lehekuu teises pooles saabunud suveleitsak ja vihmapilvede suur nappus on kergitanud jõudsalt tuleohtlikkust meie metsades ja maastikel. Toimunud on esimesed põlengud looduses ja pole kahtlust, et kuumade ilmade jätkudes tuleoht suureneb.

Kõiki põlenguid ei ole võimalik ära hoida, küll on aga võimalik veelgi paremaks muuta ennetustööd, kirjutab Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonna projektispetsialist Maile Meius. Selleks arendatakse Keskkonnaagentuuris koostöös Tartu Ülikooli ja keskkonnaministeeriumi infotehnoloogiakeskusega (KeMIT) välja uut tuleohukaarti – uuenemas on nii meetod kui ka veebilahendus.

Pikaajaliselt kasutuses olnud Nesterovi meetod asendatakse 2025. aastal Kanada FWI (Fire Weather Index) meetodiga, mida kasutab ka Euroopa Metsatulekahjude Infosüsteem ehk EFFIS (European Forest Fire Information System).

Kaasajastamise tulemuseks on:

  • detailsem  ja realistlikum interaktiivne tuleohukaart;
  • lisaks analüüsile arvutatakse järgmise kolme päeva tuleohu prognoos;
  • Eesti tingimustele kohandatud tuleohu kuueastmeline skaala;
  • lisakihid (äike, NASA FIRMS põlengud jne).

Tuleohukaart 24.05.2024 seisuga

Nesterovi ohuklassid

Kanada FWI ohuklassid (1×1 km võrgustikul)

Kanada FWI ohuklassid (asustusüksustele üldistatud)

Hetkel on töös nii uue veebilahenduse loomine kui ka Kanada FWI meetodi käitumise jälgimine Eesti tingimustes. Sügisel analüüsitakse saadud tulemusi koos Tartu Ülikooli spetsialistidega ja lõplikud otsused võetakse vastu hiljemalt 2024 aasta lõpuks. Seega loodame, et veelgi detailsemad ning paremini visualiseeritud kaardid on järgmisel aastal kõigile kasutamiseks valmis. Seni saab tuleohukaarti vaadata Keskkonnaagentuuri ilma lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.