Talvituvate nahkhiirte vabatahtliku seire käigus märgati enim põhja-nahkhiiri

Pruun-suurkõrvad vasakul ja põhja-nahkhiired paremal. Foto: Roomet Laos

Juba teist aastat järjest kutsus Keskkonnaagentuur inimesi üles märkama oma (maa)kodu keldrites talvituvaid nahkhiiri. Eesti 12 nahkhiireliigist viis on rändliigid ning ülejäänud seitse peavad leidma sobiva talvituskoha siinsamas Eestis.

Hoolimata sellest, et paljud nahkhiired talvituvad koobastes ja varjetunnelites, otsib omajagu neist ka talvist varjepaika inimeste lähedalt, sealhulgas keldritest, kus leidub sobivaid pragusid, kirjutab Keskkonnaagentuuri peaspetsialist Christel Rose Bachmann. Vabatahtliku seire projekti eesmärgiks on kaardistada talvituvate nahkhiirte levikut, tõsta inimeste teadlikkust keldriüürnikest ning hinnata keldrite olulisust talvituspaigana.

Vabatahtliku seire projekti käigus esitati Loodusvaatluste nutirakenduse kaudu 79 vaatlust 69 vaatlejalt. 33 korral vaadeldi pruun suurkõrva (Plecotus auritus) ja 43 korral põhja-nahkhiirt (Eptesicus nilssonii). Esitati ka kolm null-vaatlust, mis tähendab, et antud keldrist nahkhiiri ei leitud.

Kokku loendati vabatahtliku seire raames 175 isendit. Arvukaim liik oli põhja-nahkhiir 94 isendiga ning talle järgnes pruun-suurkõrv 81 isendiga. Kuigi vaatluseid esitati vähem kui eelmisel aastal, saabus sel korral neid kõikidest maakondadest.

Enim vaatlusi tehti Pärnu-, Põlva- ja Saare maakonnas. Kõige rohkem nahkhiiri loendati ühes Viljandi maakonnas Kärevere külas asuvast keldrist, kus oli koos tervelt 17 unne suikunud imetajat.

Mitmed nahkhiired olid ka tublid seene- ja kurgipurkide valvurid. Fotod: Tairi Tamme ja Vahur Põder

Talvituvate nahkhiirte vabatahtlik seire toimub kindlasti ka järgmisel hooajal. Samades keldrites tehtud kordusvaatlused aitavad tulevikus hinnata arvukuse trendi ning uute talvituspaikade abil on võimalik kaardistada talvituvate nahkhiireliikide levikut. Keskkonnaagentuur kutsub kõiki üles oma (maa)keldreid heas korras hoidma, et tiivulistele imetajatele jätkuks sobivaid õõnsusi ka tuleval hooajal.

Loodusvaatluste nutirakendusse on vaatlused oodatud aasta ringi.

Vaata ka Keskkonnaportaalist liigivaatluste levikukaarti, kust 2024. aasta talvituvate nahkhiirte vabatahtliku seire projekti alt leiad kõik sel hooajal vaadeldud liigid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.