Peatsel Touresti messil pakutakse toitu kordusnõudest, prügi sorteeritakse kuueks eri liigiks

Ringo korduvkasutatavad pakendid.Fotod: Ringo

Jätkusuutlik reisimine saab alguse juba reisieelsetest valikutest ja nii pakub Tallinnas 8.-10. veebruarini toimuv turismimess Tourest külastajatele mitmeid keskkonda hoidvaid lahendusi ning kutsub osalejaid üles taaskasutusele. 

„Kuigi tänavune Tourest on tunduvalt suurem kui eelmisel aastal, on meie jaoks oluline, et see oleks ka maksimaalselt keskkonnasõbralik,” ütles Eesti Turismi- ja Reisifirmade Liidu peasekretär ja turismimessi korraldaja Merike Hallik. “Pakume osalejatele mitmeid erilahendusi ning jagame näpunäiteid, kuidas näiteks eelmise aasta stende ja materjale taaskasutada.”

Lisaks reisisihtkohtadele on messi oluliseks osaks erinevad maitseelamused, mis viivad rännakule nii maailma kaugematesse paikadesse kui ka kodumaistele radadele. Üheks suuremaks muudatuseks „Elamused ja maitsed“ messihallis on korduskasutatavate nõude kasutuselevõtt, mida kaupleja saab lahendada kas enda innovaatilise ideega või soovikorral toetab korduspakendite renti teenusepakkuja Ringo.

Eesti Vabaõhumuuseumis asuva ja messil osaleva Kolu kõrtsi peakokk Lauri Priimägi sõnul otsustasid nad Tourestil kasutada just Ringo pakutavat lahendust, sest varasem koostöö on olnud väga positiivne.

„Oleme Ringo teenuseid kasutanud muuseumis näiteks jaanipäevapidustustel ja muudel suurematel üritustel ning oleme pakutavate nõude ja teenuse lihtsusega väga rahule jäänud. Taaskasutatavate nõude valik on aastatega aina kasvanud ning põhimõtteliselt on kõikidele vajadustele vastavad nõud olemas,“ lisas Priimägi.

„Elamused ja maitsed“ messihalli töökorralduse muudatus vähendab oluliselt jäätmete tekkimist, kuid vältimatute jäätmete tekkimisel pööratakse tähelepanu nende põhjalikule sorteerimisele.

„Sellel aastal sorteeritakse messil tekkinud prügi lausa kuueks eri liigiks, et võimalikult suur osa sellest jõuaks taas ringlusse. Samuti vähendame pabermaterjalide kasutust ehk anname välja väiksema arvu messikatalooge ning julgustame osalejaid kasutama tavapäraste pabermaterjalide asemel digilahendusi,“ selgitas messi korraldaja Hallik.

Pere väiksematele liikmetele tuleb keskkonna hoidmist ja jäätmete liigiti kogumist tutvustama Tallinna linnavalitsuse programm Prügihunt, mis selgitab mänguliselt keskkonnateadlikkuse olulisust.

Tallinna linn panustab Touresti keskkonnasõbralikemate transpordivalikute vallas, pakkudes Touresti osalejatele ja messi vabatahtlikele abilistele tasuta linna ühistranspordiga sõitmise võimalust messiperioodil. Tasuta sõiduõigus on liidetud eksponendi kaardi osaks, kusjuures kaart ise saab samuti olla digitaalne.  

Tänavu 8.–10. veebruaril Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses toimuv turismimess Tourest tutvustab külastajatele nii tuttavaid kui ka täiesti uusi reisivõimalusi ja elamusi laiast maailmast ning Eestist, aitab leida vastused reisimisega seotud küsimustele ning pakub hulganisti ideid ja inspiratsiooni reisiseiklusteks. Tourest 2024 programmi, eksponentide ja piletiinfoga saab tutvuda lähemalt aadressil tourest.ee.


Tourestil saab avastada Eestimaad ka virtuaalselt

Tourestil tutvustavad oma seikluste ja puhkuse võimalusi kõik Eesti maakonnad, suuremad ja väiksemad linnad, saared ning pärimuspiirkonnad, kuid Eestiga saab messil tutvuda ka virtuaalselt ja mänguliselt, rännates ajaloos tagasi või uudistades kaasaegseid paiku. 

„Eestis tegutseb uskumatult palju tublisid turismiettevõtteid ning vaatamata oma väiksusele saab meie riigis uusi paiku, tegevusi ja elamusi avastada lõputult ja aastaringselt. Tänavusele Tourestile tuleb kokku tõeline Eesti siseturismi koorekiht ning messikülastajale on „Puhka Eestis“ messihallis „ohoo“ emotsioonid garanteeritud,“ ütles messi korraldaja Merike Hallik.   

„Vaadates siseturismi ajaloolisi rekordeid viimastel aastatel, on Touresti panust raske üle hinnata. Eesti inimesed on juba palju kodumaal reisinud ning tulevad messile otsima lisainspiratsiooni. Messil osalevatele turismiettevõtetele tähendab see teadlikku klienti, kes on nõus astuma peateelt kõrvale, reisima kaugemale, proovima uusi teenuseid. See on suurepärane võimalus ka meie väiksematele ettevõtetele maapiirkondades,“ ütles EASi ja KredExi ühendasutuse turismijuht Rainer Aavik. 

„Välisturism on lähiajal suuresti korduvkülastaja ehk lätlase ja soomlase nägu. Teadlikumad neist on võrreldavad meie siseturistidega – ehk ootavad samuti uut inspiratsiooni. Siin on oluline roll meie tugevatel sündmustel ja erinäolistel piirkondadel. Arenguruumi on, et muuta külastajateekond sujuvamaks ning parandada transpordiühendusi ka meie külastaja vaates,“ lisas Aavik. 

Väga tugevalt on tänavu esindatud Lõuna-Eesti ja Tartu linn, mis toovad publiku ette piirkonna parimad palad: muuseumid, spaad, seiklus- ja avastuskeskused, sportlikud väljakutsed, aga ka võimalused ringi reisides kaugtööd teda või imetleda liivakoopas talvituvaid nahkhiiri. Mõistagi on oma tegevustega väljas ka kohe algav Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programm, mis hõlmab oma sündmustega tervet Lõuna-Eestit.

Aktiivselt võtavad messilt osa Hiiumaa ja Ida-Virumaa, mis meelitavad külla aktiivsema puhkuse harrastajaid. Hiidlaste trumbiks on 300 kilomeetri looklevat puutumata rannajoont ja ligi 200 väikesaart, sambla- ja vaigulõhnased metsateed, rikkad marja- ja seenemetsad ning põnevad matkarajad. Paljudele korralikult avastamata Ida-Virumaa nimetab ennast seiklusmaaks, sest just sealt leiab Eesti kõige ägedamad seiklused, mis viivad nii maa alla, mäe otsa või vee peale kui ka puude latvadesse. Avastamist on küllaga ka Eesti pikimates randades või kõrgemail kaldal.

Ida-Virumaa ühte kaunist paika, Toilat, saab aga külastada, sukeldudes lausa minevikku. Ajaportaal VR History tutvustab Tourestil elamuslikke ja harivaid virtuaalreaalseid ajarännakuid, mille raames saab oma silmaga näha elu Toilas aastal 1938, aga ka elu Tartus aastal 1913 või hoopis Tallinnas aastatel 1939/44. Digimaailma võimalusi on Tourestil veelgi, sest minevikuga hüvasti jättes saab alustada 360FUN nutimängudega, mida saab mängida erinevates Eesti kohtades: Tallinna Lauluväljakul, Käsmu kaptenite külas, õllepealinnas Sakus või huvi korral saab koguni menufilmi jälgedes minna koos Jan Uuspõlluga Tartusse.

Esimest korda tuleb messile väljapanekuga Rummu oma maaliliselt kauni maastiku ning kristallselge veega karjääri ja vee alla jäänud ajalooga. Ülihuvitavaid ajaveetmise võimalusi pakub Mulgimaa kuurortlinn Tõrva, mis meelitab suvitajaid aastast 1937. Siit leiad Balti riikide kõrgeima vettehüppetorni, neli järve ning Õhne jõe, Eesti ühe ilusaima loodusega spordikompleksi suusatamiseks, jooksmiseks ja matkamiseks, aga ka discgolfi rajad, vee- ja saunakeskuse, Eesti ainsa mausoleumi ja Eesti suurima palkmaja, mille ükski ruum pole nelinurkne. 

Avastajaid ootavad „Puhka Eestis“ hallis muuhulgas Saaremaa, Aegna, Naissaar, Prangli, Ruhnu, Setomaa, Sibulatee ja Pärnumaa Romantiline Rannatee, aga ka Narva, Rakvere, Tallinn ja paljud teised ilusad Eesti paigad ja tegusad turismiettevõtted.

Tänavune Tourest on ajaloo suurim, hõlmates üle 10 000 ruutmeetri messipinda. Kõik kuni 15-aastased (k.a) reisihuvilised saavad Touresti külastada tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.