Elcogen teeb vesinikutehnoloogia arendamisel koostööd Hyundai grupiga

Elcogeni asutaja ja juht Enn Õunpuu.Foto: Elcogen

Rohelise vesiniku tootmise tehnoloogiat arendav Elcogen sõlmis koostööleppe Hyundai Heavy Industries Groupi kuuluva laevaehitajaga Korea Shipbuilding and Offshore Engineering (KSOE), et hakata arendama uuenduslikke rohelise vesiniku ja heitmevaba elektri tootmise süsteeme. 

Koostööleppe teaduspartner on rakendusuuringute instituut Fraunhofer IKTS, millel on 72 laboratooriumi üle Saksamaa.

Leppe raames hakkab KSOE Elcogeni tehnoloogia baasil arendama uuenduslikke rohelise vesiniku ja heitmevaba elektri tootmise süsteeme, teatas Elcogen.

Elcogeni asutaja ja tegevjuhi Enn Õunpuu sõnul on ettevõtte heitmevaba elektritootmise ja rohelise vesiniku tootmise tehnoloogial potentsiaali anda oluline panus energiatööstuse heitmevabaks muutmisse.

“Äsjane kokkulepe KSOE ja IKTS-iga näitab, et maailmaklassi laevaehitajad ja süsteemiintegreerijad jagavad seda seisukohta,” ütles Õunpuu pressiteates. 

Elcogen on asutatud praeguse tegevjuhi Enn Õunpuu poolt 2001. aastal, peakontor asub Tallinnas. Esimese põlvkonna kütuseelementide tootmisega alustas Elcogen 2005. aastal ning ettevõttel on praeguseks üle maailma 60 tööstusklienti. 2022. aastal kaasas Elcogen 24 miljonit eurot Briti investeerimisfondilt HydrogenOne Capital.

Mullu jaanuaris sõlmis Elcogen Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga kokkuleppe, mille kohaselt ehitab Elcogen Uljini 200-megavatise tahkoksiidse elektrolüüsi tehnoloogia tehase; investeeringu hinnanguline maht ulatub 75 miljoni euroni. 

Elcogeni tehas kerkib tuumajaama koosmõjul vesiniku tootmise kompleksi Uljinis, mis asub Korea suurima tuumaelektrijaama Hanuli lähistel. Tahkoksiidse elektrolüüsi tehnoloogia võimaldab toota vesinikku madalamate kuludega kui teised tänapäeval eksisteerivad vesinikutehnoloogiad, kasutades selleks tuumaelektrijaama jääksoojust. Tuumajaama koosmõjul vesiniku tootmiskompleks on osa Korea ambitsioonikast vesinikuühiskonnale ülemineku plaanist, teatas Elcogen. 

Eelmise aasta alguses allkirjastas Uljini maakond kokkuleppe ka mitmete teiste organisatsioonidega – sealhulgas Korea aatomienergia uurimisinstituudi, Hyundai Engineeringu ja Pohangi tööstustehnoloogia teaduste instituudiga – mastaapse vesinikutootmise kompleksi loomiseks.  

Elcogeni tahkoksiidsete kütuseelementide tehnoloogial saab ettevõtte teatel olema tehases vesiniku tootmisel võtmeroll.  

Enn Õunpuu ütles, et Korea Uljini maakonna ja Next Energyga sõlmitud kokkulepe tõestab taas kui hinnatud on Elcogeni tehnoloogia suuremahulisel vesinikutootmisel.  “Vesiniku kui puhta energia tootmisvahendi esiletõus läheb hästi kokku Elcogeni missiooniga võimaldada laialdaselt tõhusat ja heitevaba energia- ja vesinikutootmist puhtama tuleviku heaks,” kommenteeris Õunpuu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.