Energiakriis on viinud taastuvenergia buumini

Foto: Frank Rumpenhorst / dpa / Scanpix

Energiakriis on kiirendanud taastuvenergia kasutusele võtmist ja tõstnud lootust ambitsioonikate kliimaeesmärkide täitmise osas, teatas Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA).

Taastuvenergia tootmisvõimsus peaks maailmas tuleva viie aasta jooksul kahekordistuma ja edestama kivisütt kui peamist elektritootmise allikat 2025. aastaks, teatas IEA raportis.

Aastateks 2022-2027 prognoositud 2400-gigavatine kasv on pea kolmandiku võrra suurem kui agentuur ennustas mullu.

See võib “hoida elus võimalust piirata globaalne soojenemine 1,5 kraadile”, märkis IEA, osutades 2015. aasta Pariisi kliimaleppe eesmärgile.

Venemaa kallaletung Ukrainale on viinud energiakriisini ja sundinud Euroopa riike, mis varem sõltusid Vene fossiilkütustest, oma energiaallikaid mitmekesistama.

“Taastuvenergia laienes juba varem kiiresti, kuid üleilmne energiakriis tõukas selle erakordsesse uude, isegi kiirema kasvu faasi,” ütles IEA peadirektor Fatih Birol.

“Maailm on kursil lisada tuleval viiel aastal sama palju taastuvenergia võimsust kui eelneval 20 aastal,” lisas ta.

IEA raportis märgiti ka, et EL-i riigid saaks tuule- ja päikeseenergiat laiendada isegi kiiremini, kui hõlbustataks lubade andmise protsessi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.