Riik toetab vesinikuprojekte 49 miljoni euroga

Hyundai vesinikuauto mootor. Foto: REUTERS / Toby Melville / Scanpix

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ja Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) töötasid välja uue toetuse rohevesiniku kasutuselevõtuks transpordi- ja tööstussektoris.

Toetust antakse rohevesiniku tootmise ja tarbimise tervikahela loomisele, mille tulemusel võetakse vesinik kasutusele transpordisektoris kütusena või hakatakse keemiatööstuses kasutama rohevesinikust toodetud lähteaineid, teatas ministeerium.

Toetust saavad taotleda Eestis registreeritud äriühingud ning maksimaalne toetussumma projekti kohta on 20 miljonit eurot. Taotlusvooru kogueelarve suurus on 49,1 miljonit eurot, mis pärineb Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastust.

„Eestis on juba ehitamisel või positiivse investeerimisotsuse saanud tuuleparke koguvõimsusega, mis on ligikaudu võrdne Eestis seni püstitatud tuuleparkidega,” rääkis majandus- ja taristuminister Riina Sikkut. “Lisaks on Eesti tõusnud installeeritud päikeseparkide võimsuse järgi rahvaarvu suhtes Euroopa riikide arvestuses lausa kuuendale kohale. Seega on igati kohane keskenduda taastuvenergia võimsuste arendamise kaasaaitamise kõrval ka nendele lahendustele, mis võimaldavad üha enam toodetavat taastuvenergiat rohepöörde elluviimiseks ära kasutada. Taastuvenergiast toodetav vesinik ongi üks selline võimalus ning uus toetus loob head eeldused, et ka Eestis käivituksid esimesed vesinikuprojektid ning saaksime vajalikud kogemused.”

Minister märkis, et rohevesinik võib olla sobilikuks lahenduseks just neis tööstussektorites, kus elektrifitseerimine või teiste rohetehnoloogiate kasutamine ei ole otstarbekas. Samuti on sellel potentsiaal transpordisektoris näiteks rongide, praamide, raskeveokite ja teiste pikamaasõidukite puhul.

Taotlusvooru viib läbi Keskkonnainvesteeringute Keskus ning voor avaneb jaanuarikuu jooksul. Vooru avanemisest teavitab KIK eraldi. Rohkem infot toetuse kohta leiab KIKi kodulehelt.

Umbes aasta tagasi sai KIKi ja MKMi koostöös toimunud taotlusvooru tulemusena 5 miljoni euro suuruse toetuse ka Utilitase rohevesiniku tervikahela rajamise projekt, mille eesmärk on võtta rohevesinik kasutusele taksonduses. Projekt peab valmima 2024. aasta lõpuks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.