Rohetehnoloogiate nädal ja NEXPO Tallinn tõi üle maailma kokku ligi 4000 külastajat 

Foto: Priit Siimon

Möödunud nädalal toimunud Eesti esimest rohetehnoloogiate nädalat ja rahvusvahelist näitust NEXPO Tallinn külastas kokku 3772 linnakodaniku, ettevõtjat ning investorit. Lisaks edendasid Rohetehnoloogiate nädalal peetud viis konverentsi ja mitu kõrvalüritust sisulist koostööd linnade, rohetehnoloogia investorite, ettevõtjate ja akadeemiliste asutuste vahel ning pakkusid kohalikele ettevõtetele võimalust leida oma tootele või teenusele turgu või rahastajaid.

“Aktiivne osavõtt NEXPO Tallinnast näitab Eesti inimeste huvi rohetehnoloogiate vastu,” ütles NEXPO Tallinna koordinaator Teele Joost. “Taastuvenergia poole liikumine, elektrisõidukite arvu kasv, vesiniktehnoloogiate areng ja ringmajanduse kontseptsiooni võidukäik on üksnes mõned näited globaalsetest megatrendidest, mis mõjutavad paljusid valdkondi. Näituse üks eesmärke oli tõsta Eesti inimeste teadlikkust rohetehnoloogiatest ja tutvustada, kuidas need hakkavad tulevikus igapäevast elu mõjutama. Senine tagasiside näitab, et eesmärgid said täidetud.”

Foto: Priit Siimon

Joost tõi välja, et suurt rõõmu valmistas koolide külastusprogramm, kus ühtekokku osales 309 last. Spetsiaalne giidiga programm oli loodud koolinoortele, kellele tutvustati rohepöörde võimalusi ja väljakutseid ning seda, millist rolli mängivad selle juures rohetehnoloogiad.

“Tulevik on kohal kiiremini, kui arvata oskame,” lisas ta. “On tähtis, et Eestis oleks võimalikult palju noori, kes on uudishimulikud, julged ja näevad muutustes oma võimalusi. Loodan ja usun, et NEXPO Tallinn sütitas mõneski õpilases soovi panna end proovile teadusmaailmas või ettevõtluses, et panustada inim- ja keskkonnasõbralikuma elukeskkonna loomisesse. Rohetehnoloogiad pakuvad selleks tohutut võimalust.”

Kohalikele ettevõtjatele pakkus osalemine NEXPO Tallinnal head võimalust rahvusvahelisel tasandil silma paista ja rahastajaid leida, sest näitust võõrustas sadu investoreid 33 riigist Cleantech Forum Europe’ilt, kes otsivad cleantech sektoris uusi investeerimisvõimalusi.

Rohetehnoloogiate sektor on idufirmade maailmas üks kiiremini arenevaid ja investeerimisfondid otsivad aktiivselt globaalse läbilöögi potentsiaaliga ettevõtteid. Ühtlasi tutvustas näitus Eestit ja Tallinna uuendusmeelse ettevõtluse arendamise ja innovatsiooni kasvulavana. See on kuvand, mille edendamine aitab Eestisse tuua välisinvesteeringuid ja kohalikel ettevõtetel piiri taga uksi avada.

“NEXPO Tallinn tõi kokku nii rohetehnoloogia huvilised, ettevõtjad kui ka avaliku sektori esindajad, kelle võimuses on innovatsiooniprojekte võimestada ja regulatsioone suunata,” ütles Eesti puidukeemiaettevõtte Fibenol juhatuse liige ja arendusjuht Peep Pitk. “Üritus aitas luua suuremat mõistmist, milliste väljakutsetega seisavad silmitsi teised ettevõtted nii seadusloome, firmade arendamise, kuid samuti näiteks roheteemadel avalikkusega suhtlemise kontekstis.”

Ta tõi välja, et biotööstus on mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas alles lapsekingades. “Paljud koostööprojektid kujunevad välja pika aja jooksul ja erinevad üritused ning messid mängivad kindlasti oma rolli. On suur asi, kui rahvusvahelise haardega üritus tuuakse meile koju kätte,” märkis ta.

Jätkusuutlikusele pühendatud näitusealal tutvustasid ambitsioonikaid tulevikulahendusi ja roheinnovatsiooni tippsaavutusi ligi 60 eri riikidest pärit eksponenti. NEXPO Tallinnal osales ettevõtteid nii Eestist kui ka naaberriikidest, kuid samuti näiteks Itaaliast, Saksamaalt ja Lõuna-Koreast. Lisaks sai NEXPO Tallinna lavadel 4 päeva jooksul kokku nautida 67 tundi kaasahaaravat programmi. Toimusid debatid, inspireerivad paneelarutelud ja ettekannetega astusid üles valdkonna tõelised tipud. 

NEXPO Tallinn oli Greentech Weeki üks alaüritus. Lisaks toimusid samal nädalal Tallinnas GreenEST Summit, Cleantech Forum Europe, Smart Cities Convention, Green Governance Conference ja Balanced Economy Forum. NEXPO-t ja konverentse külastas inimesi 71 riigist. Sündmused toimusid Euroopa rohelise pealinna programmi osana.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.