Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia uurimisrühmad alustasid suuremahulise uurimisprojektiga Puuster, et ümber kujundada senist puidu ehituspraktikat Eestis. Viie aasta jooksul otsivad teadlased koostöös ettevõtetega lahendusi väheväärtusliku ja väärindamata puidu kasutamisele ehitussektoris.
Uuring seab luubi alla nii üraskikahjustusega puidu kui ka tööstusjäägid, puidu korduskasutuse, lehtpuidu kasutuselevõtu konstruktsioonides ja digilahendused kestlikuks projekteerimiseks, tootmiseks ja ehituseks. Selle jaoks on esimest korda oma spetsiifilise kompetentsi ühendanud füüsikud, materjaliteadlased, insenerid ja arhitektid.
Projekti teadusjuhi TalTechi professori Alar Justi sõnul tuleb aina enam rääkida ehitatud keskkonna süsinikjalajälje vähendamisest, mitte niivõrd betooni väljavahetamisest puidu vastu. “Puit on küll jätkusuutlik, ent siiski piiratud loodusvara. Projekti eesmärk on kiirendada puitkonstruktsioonide arengut seni kasutamata ressursside arvelt. Sellega tõstetakse puidu kui usaldusväärse ehitusmaterjali konkurentsivõimet ning säästlikku kasutust,” lausus Just.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.