Kuidas piima sügavkülmutada ja kas see pärast ülessulamist ka juua kõlbab?

F: Pixabay

Miks peaks keegi üldse piima sügavkülmutama? Võta sa kinni – äkki tekib selline vajadus. Näiteks siis, kui ostad suure paki piima ja su teine pereliige on just sama teinud. Siis saad üle jääva koguse päästa, enne kui see hapuks läheb. 

Piima saab edukalt sügavkülmutada, aga paari asja tuleb silmas pidada. 

Külmutades piim paisub, seepärast ei maksa seda sügavkülma panna originaalpakendis. Piim tuleks ümber valada mõnda plastmahutisse, aga jätta sinna ka paisumisruumi. Kindlasti ei tohiks piima külmutada klaaspudelis. See puruneb piima paisudes.

Väidetavalt säilib piim kasutuskõlbulikuna sügavkülmas kuni kolm kuud, aga kui anum laseb õhku läbi, kogub liiga pikaks ajaks seisma jäänud piim endasse teiste toiduainete lõhna ja seda kurikuulsat sügavkülmalehka. Seega anum peaks olema õhukindel.  

Kui tahad piima üles sulatada, ei maksa seda teha kiiresti. Piim tuleks tõsta tavalisse külmaruumi, kus see tasapisi vedelaks muutub. See juhtub umbes ööpäeva jooksul. Vedelaks muutunud piima võiks ära kasutada mõne päeva jooksul. 

Kui piim on taas vedel, pole selle välimus samasugune nagu värskena poest ostes. Piim on teraline, aga see ei tähenda, et midagi oleks valesti. Külmudes eraldub rasvasem osa vedelikust ja mida rasvasem on piim, seda teralisem on see pärast ülessulamist. 

Kui niisugust piima korralikult loksutada või lausa mikseriga segada, muutub piim ühtlasemaks. Maitseb nagu piim ikka, aga tekstuur ei pruugi olla päris samasugune nagu otse poest ostes. Hommikupudru või smuuti valmistamiseks on see täiesti okei. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.