EL leppis kokku mee, mahla, džemmi ja piima selgemas märgistamises

Foto: Pixabay

Euroopa Parlament ja nõukogu saavutasid poliitilise kokkuleppe vaadata läbi ja karmistada mee, puuviljamahlade, džemmide ja piima turustusnorme. 

Nn hommikusöögidirektiivides on sätestatud nende toodete koostist, müüginimetusi, märgistamist ja turustamist käsitlevad ühised õigusnormid, et tagada nende vaba liikumine siseturul ja aidata tarbijatel teha teadlikke valikuid. Muudatused on järgmised:

Mee päritolumärgistus muutub kohustuslikuks

Meesegude päritoluriigid peavad olema märgisel esitatud kahanevas järjekorras vastavalt riigist pärit mee protsentuaalsele osakaalule. Liikmesriigid võivad otsustada nõuda, et protsendimäärad tuuakse välja vaid nelja suurima osakaalu kohta juhul, kui nende osakaal segus on üle 50%. Komisjonil on õigus kehtestada ühtlustatud analüüsimeetodid, et tuvastada mee segamine suhkruga, päritolu võltsimine või liigne kuumutamine.

Puuviljamahlade koostis tuleb selgemalt määratleda

Kasutusele võetakse kolm uut kategooriat: vähendatud suhkrusisaldusega puuviljamahl, vähendatud suhkrusisaldusega puuviljamahl kontsentraadist ja vähendatud suhkrusisaldusega kontsentreeritud puuviljamahl, et tarbijad saaksid valida mahla, mille suhkrusisaldust on vähendatud vähemalt 30%. Puuvilja- ja marjamahlade etikettidel saab edaspidi märkida, et puuviljamahlad sisaldavad üksnes looduslikult esinevaid suhkruid, selgitamaks, et vastupidiselt puuvilja- ja marjanektaritele ei tohi puuvilja- ja marjamahlad määratluse järgi sisaldada lisatud suhkruid. Enamik tarbijaid seda ei tea.

Džemmide marjasisaldus peab olema suurem

Marjade miinimumsisaldus suureneb 350 grammilt 450 grammile kg kohta, ekstra džemmide puhul 450 grammilt 500 grammile. See parandab toodete kvaliteeti ja vähendab suhkrutarbimist. Liikmesriigid võivad lubada kasutada „džemmi“ sünonüümina terminit „marmelaad“, kui selliste toodete puhul on seda nimetust harjutud kasutama. Termin „marmelaad“ on seni lubatud kasutada ainult tsitruselistest valmistatud džemmide puhul.

Lihtsustub piima märgistamine

Tulevikus ei tehta enam vahet kontsentreeritud piimal ja kondenspiimal. Edaspidi on lubatud ka laktoosivaba veetustatud piim.

Kokkuleppe peavad nüüd heaks kiitma Euroopa Parlament ja nõukogu. Alates jõustumisest 20 päeva pärast lõpliku teksti avaldamist on liikmesriikidel 18 kuud aega, et uued sätted siseriiklikku õigusesse üle võtta. Veel kuus kuud pärast seda hakkavad need kehtima kogu ELis.

ELi turule laskmiseks ja tarbijatele müümiseks peab enamik põllumajanduslikke toiduaineid vastama ELi turustusstandarditele või rahvusvahelisel tasandil kehtestatud standarditele. Turustusstandardid puudutavad nii toodete väliseid omadusi kui ka konkreetsete tootmisprotsessidega seotud mittenähtavaid omadusi, nagu puuviljasisaldus moosides. Standardid kehtivad võrdselt nii ELi oma kui ka importtoodetele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.